10/02/2020
Collectors 12 18 11 10 - 51 -
Αμόκ 10 15 23 13 - 61 -

Η καλύτερη… ψαριά του Fisherman!

Τεράστια νίκη πήρε χθες το βράδυ στον Κολωνό η Αμόκ, καθώς στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου της D2-League επικράτησε των πρωτοπόρων Collectors με 51-61 και πήρε και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας στο τέλος του πρωταθλήματος, με τον Fisherman να βγαίνει mvp με 16 πόντους και 5/7 τρίποντα!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Collectors να προηγούνται με 12-10, έπειτα από 5 πόντους του Βλαχογεώργη και βοήθειες των Χαραλαμπόπουλου, Παπαδόπουλου και Αγγελομάτη. Η τριπλέτα Ιωαννίδη (4π), Κλαπή (3π) και Fisherman (3π) έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το ντέρμπι και στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 30-25, μετά από 7 πόντους του Κλεισούρα, 5 του Αγγελομάτη και 4 του Βλαχογεώργη. Την Αμόκ κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα τα δύο τρίποντα του Fisherman και οι 4 πόντοι του Κλαπή.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Collectors μπορεί να βρέθηκαν  στο +7, 39-32, έπειτα από 4 πόντους του Χαραλαμπόπουλου και τρίποντο του Σαβέριου, ωστόσο η Αμόκ είχε την καλύτερη απάντηση. Με τους Αβαρκιώτη (7π), Fisherman (6π), Ιωαννίδη (4π) και Γιαννόπουλο (4π) να πετούν φωτιές και με 16-2 επιμέρους σκορ, η Αμόκ βρέθηκε από το -7 στο +7, 41-48!!!

Έχοντας πάρει ψυχολογία από το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, η Αμόκ έφτασε δίκαια στην τεράστια νίκη με 51-61, με τους Αβαρκιώτη – Πουμπουρίδη να εκτελούν έξω από την γραμμή των 6,75μ και τον Ιωαννίδη να βάζει άλλους 4 πόντους. Δεν μπόρεσαν στα τελευταία λεπτά οι Συλλέκτες να απειλήσουν ουσιαστικά τον αντίπαλο, παρά τους 4 πόντους του Αγγελομάτη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/25 βολές, 17/53 δίποντα και 1/15 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 9/18 βολές, 14/27 δίποντα και 8/21 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 16 λάθη.

Πολυτιμότερος των Collectors ο Βλαχογεώργης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές και 3/13 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος της Αμόκ ο Fisherman με 16 πόντους, έχοντας ½ βολές, 0/1 δίποντο και 5/7 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 3 λάθη.

Collectors (Μιχαηλίδης): Σαβέριος 6 (1), Παπαδόπουλος 2, Ευαγγελινός 2, Αγγελομάτης 11, Βλαχογεώργης 11, Χαραλαμπόπουλος 7, Κλεισούρας 11, Μιχαηλίδης, Καλαμπάκας 1

Αμόκ (Κρητικάκης): Fisherman 16 (5), Κρητικάκης, Γιαννόπουλος 8, Μπακόλας 2, Αβαρκιώτης 10 (2), Κλαπής 7, Ιωαννίδης 13, Κρινής, Πουμπουρίδης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο της Αμόκ, σημείο όπου έκρινε τελικά το ντέρμπι!