22/10/2023
Kill Beer 14 7 17 17 - 55 -
Retro Pacers 9 16 9 10 - 44 -

Η Kill Beer έφερε την πρώτη ήττα των Retro Pacers!

Στην πρώτη ήττα της σεζόν ανάγκασε τους Retro Pacers η Kill Beer, η οποία το βράδυ της Κυριακής 22 Οκτωβρίου επικράτησε με 55-44 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Evolution League. Η εικόνα των γηπεδούχων ήταν καλύτερη, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν την 2η νίκη στη σεζόν (2-1), με τους Retro Pacers να έχουν επίσης ίδιο ρεκόρ (2-1).

Στα πρώτα λεπτά του ματς οι Retro Pacers δυσκολεύτηκαν αρκετά στον τομέα της επίθεσης. Για πολύ ώρα έμειναν στους 4 πόντους, με τους γηπεδούχους να έχουν έναν Καρέλο που σκόραρε μπροστά και πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, με το σκορ να φτάνει στο 14-4. Καζαφέρης και Μπουρμπόν έβαλαν τέλος στην αδράνεια και το 14-9 ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Ότι εγινε στο πρώτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους, το έπαθε η Kill Beer στο δεύτερο. Ο Σέμπογλου έδωσε αρκετές λύσεις και έφερε την ομάδα του στο 19-17. Μάλιστα λίγο πιο μετά ήρθε και η ισοφάριση από τον Κουφόπουλο (21-21) και τελικά οι Pacers έκαναν το προσπέρασμα με τον Βέλλη να πετυχαίνει δύο σερί καλάθια για το 21-25, με το οποίο πήγαν στο ημίχρονο οι δύο ομάδες.

Η διακοπή φαίνεται πως έκανε καλό στην Kill Beer που γενικά στα επόμενα δύο δεκάλεπτα έδειξε καλύτερο πρόσωπο και είχε συνέχεια στο παιχνίδι της. Παντελόπουλος, Τσοκαντάς και Μπογέας έφτασαν την ομάδα τους στην ανατροπή για το 30-29 και έκτοτε οι γηπεδούχοι δε «κοίταξαν» ξανά πίσω. Κουφόπουλος και Γκούνας προσπάθησαν να κρατήσουν κοντά τους φιλοξενούμενους, με το τρίτο δεκάλεπτο να φέρνει την Kill Beer στο +4(38-34).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασιστικά στην τέταρτη περίοδο και το +10 δεν άργησε να έρθει, όταν ο Τσοκαντάς «πυροβόλησε» πίσω από τα 6,75 για το 46-36. Η Kill Beer διαχειρίστηκε πολύ καλά το υπέρ της προβάδισμα και δεν επέτρεψε στους αντιπάλους της να πλησιάσουν πέρα από τους 8 πόντους. Κάπως έτσι το προβάδισμα παρέμεινε στα χέρια των γηπεδούχων, οι οποίοι έφτασαν τελικά στη νίκη με 55-44.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Παντελόπουλος με 6 πόντους, 1 ασίστ, 17 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Retro Pacers εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Κρίτων Βέλλης με 9 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Η Kill Beer μέτρησε 12/33 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 4/5 βολές, 46 ριμπάουντ, αλλά και 6 ασίστ, 11 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Retro Pacers είχαν 14/46 δίποντα, 2/22 τρίποντα, 10/18 βολές, 44 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Παράλληλα έκαναν 8 κλεψίματα, 13 λάθη και 5 μπλοκ.

Kill Beer (Παντελόπουλος): Γεωργιόπουλος, Γκούνας 4(1ρ.), Καρέλος 12(4ρ.), Μπογέας 18(7ρ.), Ναλμπαντούδης 2(12ρ.), Παντελόπουλος 6(17ρ.), Σαλονίκας, Τσοκαντάς 13(3ρ.)

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Αναγνωστόπουλος 2(2ρ.), Βέλλης 9(12ρ.), Βαμβακάρης, Ιωαννίδης, Καζαφέρης 11, Κουφόπουλος 12(3ρ.), Μπουρμπόν 2(13ρ.), Σέμπογλου 8(11ρ.)

Τι μας άρεσε: Η καλή διαχείριση του ματς από την Kill Beer.