14/02/2020
Destroyed Pistons 11 14 10 7 - 42 -
Komic Mastoras BC 12 11 10 16 - 49 -

Η κορυφή είναι για όλους!

Ένας… χαμούλης γίνεται στις πρώτες τέσσερις θέσεις του τρίτου ομίλου της Development League, αφού μετά τη νίκη του Komic Μάστορα στις λεπτομέρειες επί των Destroyed Pistons, υπάρχει τετραπλή ισοβαθμία στο 9-3, ανάμεσα στον Komic, την Space Hellas 2, τους Old Firms και τους Shadows, ενώ ακολουθούν οι Πίστονς με 7-5, μαζί με τους Hustlers!

Από νωρίς λοιπόν καταλάβαμε ότι θα δούμε ντέρμπι, αφού παρόλο που ξεκίνησαν άστοχα οι δύο ομάδες, ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, έχοντας από τη μία τους Σπυράτο, Παναγόπουλο να ξυπνούν τους «μαύρους» (2-7 στο 7’) και τους Γώγο, Σπανόπουλο, Μαντά και Λαζαρέτο να απαντούν για τους «άσπρους», που προσπέρασαν για λίγο (9-7 στο 9’), άλλα έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -1 (11-12).

Στη δεύτερη περίοδο οι Pistons ήταν ένα… τσακ πιο αποτελεσματικοί και οι Λαζαρέτος, Ρουκουνάκης, Γώγος, Χριστοδουλάκης, Μανιάτης τους έδωσαν μικρό προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (25-23), ενώ οι «Μάστορες» στηρίχτηκαν πιο πολύ στον Ευσταθόπουλο, που με δύο τρίποντα – όπως έκανε στην πρώτη περίοδο ο Σπυράτος – κρατούσε σχεδόν μόνος του την επίθεση της ομάδας του (από μία βολή έβαλαν οι Πλατσατούρας, Μέρμηγκας).

Το σκηνικό έμεινε ίδιο στο τρίτο δεκάλεπτο, με την απόλυτη ισορροπία εκείνου το διαστήματος να βρίσκει την εξήγησή της στα σουτ των Λαζαρέτου, Χριστοδουλάκη, Σπανόπουλου για τους Destroyed και σε αυτά των Παναγόπουλου, Νικόλα, Ευσταθόπουλου, Γιωτόπουλου και Αυγερινού για τον Komic, που έκαναν το 35-33 στο 30ο λεπτό.

Αυτό που έκανε τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν η θέληση των «Κομητών» να πάρουν τη νίκη κορυφής, κάτι που βγήκε στο παρκέ με τα καλάθια των Νικόλα, Γρηγοράκη (37-41 στο 34’), αλλά και το μεγάλο τρίποντο του Σπυράτου που άλλαξε την ψυχολογία ενάμισι λεπτό πριν το τέλος και αφού οι γηπεδούχοι είχαν ξαναπεράσει μπροστά (από 42-41, στο 42-44), με το τελευταίο λεπτό να κυλάει υπέρ των… παλιών, οι οποίοι έβαλαν βολές με Ευσταθόπουλο και Σπυράτο, για το τελικό 42-49 που έφερε τον… χαμούλη.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Απόστολος Γρηγοράκης με 4 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 μπλοκ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Πίστονς ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Χριστοδουλάκης με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι «άσπροι» είχαν 12/42 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 9/22 βολές, 41 ριμπάουντ (13-28), 6 ασίστ, 8 κλεψίματα, 18 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «μαύρους» να τελειώνουν το ματς με 8/26 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 18-34 βολές, 37 ριμπάουντ (9-28), 10 ασίστ, 11 κλεψίματα, 14 λάθη και 3 μπλοκ.

Destroyed Pistons (Γώγος):Χριστοδουλάκης 10, Λαζαρέτος 6, Σπανόπουλος 6, Μαντάς 4, Διαμαντής 3, Απέργης 2, Μάλφας 2, Ρουκουνάκης 2, Μανιάτης

Komic Μάστορας (Στάμου): Ευσταθόπουλος 14, Σπυράτος 12, Παναγόπουλος 8, Νικόλας 6, Γρηγοράκης 4, Αυγερινός 2, Πλατσατούρας 1,  Γιωτόπουλος 1, Μέρμηγκας 1, Αγγελής, Αθάνος

Τι μας άρεσε περισσότερο: Ο χαρακτήρας ντέρμπι που είχε το ματς από τα πρώτα μέχρι τα τελευταία λεπτά, με τον Γιώργο Σπυράτο να είναι στη… βραδιά του και να βάζει τρία «καυτά» τρίποντα που ανέβασαν την κατάλληλη στιγμή τους φιλοξενούμενους.