01/04/2023
La Bola De Papel 17 22 25 17 - 81 -
Mandra Heat 23 17 21 18 - 79 -

Η La bola De Papel «γκρέμισε» τα όνειρα των Mandra Heat!

Το βράδυ του Σαββάτου οι Mandra Heat ήθελαν μόνο νίκη και συνδυασμό αποτελεσμάτων για να συνεχίσουν να έχουν ελπίδες για την είσοδο τους στα playoffs με δύο αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε της κανονικής περιόδου. Για κακή τους τύχη είχαν απέναντι τους τους πρωτοπόρους του ομίλου και παρά την τεράστια προσπάθεια τους ηττήθηκαν στο τέλος αστοχώντας στο τελευταίο σουτ.

Από την πρώτη περίοδο οι Heat έδειξαν ότι θέλουν το ματς πιο πολύ από τους αντιπάλους τους. Από την άλλη πλευρά Καραθανάσης και Τσουκάλης κρατούσαν με ατομικές ενέργειες την ομάδα τους κοντά στο σκορ με το δεκάλεπτο να λήγει 17-23 υπέρ των Mandra Heat.

Στη δεύτερη περίοδο ο Μώλος συνέχισε την εξαιρετική του απόδοση, ο Διολέτης βοήθησε πολύ στο σκοράρισμα για τους Heat αλλά η La bola είχε σε τρομακτική κατάσταση το δίδυμο Τσουκάλη – Καραθανάση και το ημίχρονο έληξε με την ελάχιστη δυνατή διαφορά υπέρ των Heat με 39-40.

Ίδια εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Heat να καταβάλουν μεγάλη ομαδική προσπάθεια για να καταφέρουν να διεκδικήσουν τη νίκη, ενώ απέναντι ο Τσουκάλης και ο Καραθανάσης ήταν σαν να παίζουν μόνοι τους φτάνοντας στο τέλος της περιόδου τους 30 και 24 πόντους αντίστοιχα.

Με τη διαφορά στους 3 πόντους υπέρ της La bola, οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο με τα πάντα να είναι ανοιχτά όσον αφορά το τελικό αποτέλεσμα. Για τους Heat έβαλε μεγάλα καλάθια ο Ελευθεριάδης, Μώλος και Διολέτης κατέθεσαν ψυχή αλλά από την άλλη το γνωστό δίδυμο δε σταματούσε πουθενά. Τελικά οι Heat κατάφεραν να πάνε το ματς στην τελευταία κατοχή, είχαν την ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι αλλά το σουτ του Τσιλιώνη για τρεις ήταν άστοχο και έτσι το παιχνίδι έληξε με το 81-79 υπέρ της La bola.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μιχάλης Τσουκάλης με 37 πόντους και 11 ριμπάουντ παίρνοντας το βραβείο στο νήμα από τον εξίσου εκπληκτικό Καραθανάση.

Η La bola De Papel είχε 20/41 δίποντα, 9/33 τρίποντα, 14/17 βολές, 42 ριμπάουντ και 6 ασίστ για 8 λάθη. Οι Mandra Heat είχαν 23/44 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 6/7 βολές, 41 ριμπάουντ και 14 ασίστ για 10 λάθη.

La bola De Papel (Αβούρης): Τσουκάλης 37 (5), Καραθανάσης 31 (1), Γκιουλμπαξιώτης, Μαρινάκης 2, Φλώρος 2, Τσουκάλης Π., Καλογεράκης 9 (3)

Mandra Heat (Τσιλιώνης): Τσιλιώνης 10 (2), Διολέτης 21 (4), Ελευθεριάδης 13 (3), Μώλος 24 (16 ριμπ.), Καζαντζίδης 4, Σιώκης 7

Τι μας άρεσε: Η φοβερή ανταγωνιστικότητα μεταξύ των δύο ομάδων, η υψηλή παραγωγικότητα και το πολύ ωραίο μπάσκετ που παίχτηκε.