02/11/2020
La Bola De Papel 24 31 30 21 - 106 -
Loufides 8 11 18 18 - 55 -

Η La Bola De Papel τρέχει με 100!

Εύκολη επικράτηση για την La Bola De Papel στο Basketaki Arena, καθώς επικράτησε απέναντι στους Loufides με 106-55. Οι Loufides κατέβηκαν μόνο πέντε άτομα και δεν κατάφεραν να αντισταθούν στις ορέξεις του συγκροτήματος του Μαρινάκη.
Καλύτερο ξεκίνημα για την La Bola De Papel στην αναμέτρηση, η οποία με την πάροδο τεσσάρων λεπτών είχε πάρει προβάδισμα με 10-4. Με τον Δημητρόπουλο και τον Κούτρα να είναι σε φοβερή μέρα το σκορ ξέφυγε, η διαφορά πηγε στο +10 (15-4, 6′) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 24-8. Ο Δημητρόπουλος και ο Κούτρας είχαν από εννέα πόντους, ο Λάμπρος καλύτερος με τρεις για τους Loufides.
Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της La Bola De Papel να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ. Οι Loufides, οι οποίοι ήταν μόνο πέντε στο γήπεδο, δεν μπόρεσαν να κοντράρουν σε κανένα σημείο τους αντιπάλους τους ωστόσο προσπάθησαν να παίξουν σωστό μπάσκετ. Το ημίχρονο έληξε 55-19 υπέρ της La Bola De Papel που είχε πρώτο σκόρερ τον Κουτρόπουλο με 11 πόντους, ενώ για τους Loufides ο Λιαράκος πέτυχε εννέα.
Σαφώς πιο χαλαρές οι δύο ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο και η La Bola De Papel στα πρώτα τρία λεπτά πέτυχε 14 πόντους. Οι Loufides βρήκαν πολλά κενά στην αντίπαλη άμυνα, έτρεξαν σερί 0-8, όμως οι La Bola De Papel ήταν καυτοί από την γραμμή του τριπόντου, πέτυχαν έξι, και το δεκάλεπτο έληξε 85-37. Πάλι ο Κουτρόπουλος πρώτος σκόρερ με 13 πόντους για τους γηπεδούχους, ο Λάμπος έβαλε οχτώ για τους φιλοξενούμενους.
Τυπική διαδικασία το τελευταίο δεκάλεπτο, με το μόνο ενδιαφέρον να είναι αν θα καταφέρει η La Bola De Papel να φτάσει και να ξεπεράσει τους 100 πόντους. Αυτό έγινε με καλάθι του Κοντίνου με δύο λεπτά να απομένουν και το τελικό σκορ ήταν 106-55. Ο Κούτρας είχε οχτώ πόντους για τους νικητές και ο Λιαράκος πέτυχε άλλους τόσους για τους ηττημένους.
Καλύτερος της αναμέτρησης ο Κούτρας με 25 πόντους (5/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα), 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Λάμπος καλύτερος από τους Loufides με 19 πόντους (9/18 δίποντα, 1/5 βολές), 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.
Σύνολο οι La Bola De Papel είχαν 32/55 δίποντα, 13/24 τρίποντα, 3/6 βολές, 41 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 14 κλεψίματα, 9 λάθη και 1 τάπα. Οι Loufides είχαν 23/65 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 3/9 βολές, 40 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα και 18 λάθη.
La Bola De Papel (Μαρινάκης): Κουτρόπουλος 26 (4), Μαστορέλης 4 (6ρ), Τζαναβάρας 7, Κοντίνος 11 (12ρ), Δημητρόπουλος 25 (2τρ 6κλ), Μαρινάκης 8 (2), Κούτρας 25 (5).
Loufides (Ζουμπουλάκης): Αυγουλής, Ζουμπουλάκης 4 (6ρ), Λιαράκος 26 (2), Μπαλάσης 6 (7ρ), Λάμπος 19 (17ρ).
Τι μας άρεσε: Η φοβερή ευστοχία των La Bola De Papel πίσω από την γραμμή των 6.75, όπως και το ότι είχαν τρεις παίκτες με +25 πόντους.