13/10/2021
Λύκοι 11 7 15 6 - 39 -
Lasson BC 15 9 11 11 - 46 -

Η Lasson δάγκωσε τους Λύκους!

Δείχνοντας γενικότερα ένα καλύτερο πρόσωπο σε όλον τον αγώνα και παίρνοντας τις σωστές αποφάσεις στις τελευταίες φάσεις, η Lasson επικράτησε των Λύκων με 39-46, στην όμορφη αναμέτρηση που παρακολουθήσαμε στο ΣΕΦ, το βράδυ της Τρίτης.

Με τον Καντεράκη να είναι σε καλή μέρα εξαρχής, οι Λύκοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα μέχρι τα μέσα της πρώτης περιόδου, πριν ο Σύλλας ανεβάσει ρυθμούς και βάλει τους φιλοξενούμενους παίκτες της Lasson, μπροστά με 11-15.

Άστοχες οι ομάδες στα τρία πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα μοιρασμένο διάστημα, όπου Κολλητός, Καραμπάς και Αθανάσουλας ξεχώρισαν, για το 18-24 της Lasson για ημίχρονο.

Ένα γρήγορο 8-0 σερί στα δύο πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου επανέφεραν την απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι, με τα τρίποντα των Ράλλη και Σύλλα να ξεχωρίζουν, για το 33-35 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Ο εκπληκτικός στον συγκεκριμένο αγώνα Σύλλας, πήρε προσωπικά την υπόθεση νίκη και με απανωτούς πόντους, πήρε από το χέρι την ομάδα της Lasson και την οδήγησε στο 39-46, με τους συμπαίκτες του να ξεκινούν με θετικό πρόσωπο τη σεζόν!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Σύλλας με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Καντεράκης με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 17/49 δίποντα, 0/10 τρίποντα, 5/16 βολές, 35 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη. Οι αντίπαλοι είχαν 15/41 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 4/6 βολές, 41 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 8 λάθη.

Λύκοι (Σάββας): Σάββας 5, Αρβανίτης, Κούβελας 4, Ρηγόπουλος, Γεωργίδης 2, Καχριμάνης 2, Γιαννικόπουλος, Καντεράκης 16, Κολλυτός 10.

Lasson (Αθανάσουλας): Τσουπαρόπουλος, Αθανάσουλας 2, Ράλλης 3, Κρητικός 2, Σύλλας 24, Καραμπάς Φ. 4, Καραμπάς Α. 4, Ντίσιος 7 (10 ριμπ.).

Τι μας άρεσε: Ο πολύ καλός Γιώργος Σύλλας!