18/03/2023
Lasson BC 14 14 18 23 - 69 -
Φιορετσίνα 11 8 17 12 - 48 -

Η Lasson τη νίκη, η Φιορετσίνα την ισοβαθμία!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Athens Sports Hall η Lasson BC επικράτησε κόντρα στην Φιορετσίνα με το εμφατικό 69-48, χάνοντας την ευκαιρία να καλύψει τη διαφορά των 22 πόντων του πρώτου αγώνα τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από τους Κρητικό (7π.), Σκαρμέα (4π.) και Φ. Καραμπά (2π.). Από πλευράς Φιορετσίνα το δίδυμο Μακρίδης (6π.) – Αθανασόπουλος (5π.) έκανε τη διαφορά στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-11.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η Lasson συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο, ούσα βελτιωμένη αμυντικά και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Νικηταϊδη (6π.), Κοντονάτσιο (4π.), Φ. Καραμπά (3π.) και Σκαρμέα (2π.). Στην αντίπερα όχθη, η Φιορετσίνα δεν κατάφερε να βρει ρυθμό επιθετικά, παρά την προσπάθεια των Μακρίδη (4π.), Παπαγιάννη (2π.) και Στασινόπουλου (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 28-19.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο με το επιμέρους σκορ να γράφει 18-17 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Ντίσιος (6π.), Φ. Καραμπάς (4π.), Κρητικός (3π.), Σκαρμέας (3π.) και Κοντονάτσιος (2π.) τράβηξαν κουπί για την Lasson, ενώ οι Βιόλα απάντησαν με Χαρικιόπουλο (7π.), Μακρίδη (7π.) και Αθανασόπουλο (3π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 46-36.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Lasson κυριάρχησε στο παρκέ του ASH και το ενδιαφέρον είχε να κάνει με την πιθανότητα υπερκάλυψης της διαφοράς του πρώτου αγώνα, στον οποίο η Φιορετσίνα είχε επικρατήσει με 54-32. Η Lasson έφτασε πολύ κοντά, ούσα εκπληκτική στα τελευταία λεπτά. Ένα καλάθι του Χαρικιόπουλου, όμως, μόλις 3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη τής στέρησε αυτή τη «διπλή» νίκη. Έτσι, λοιπόν, σε περίπτωση ισοβαθμίας μεταξύ των δύο ομάδων, το συγκρότημα του Σταύρου Στασινόπουλου θα έχει το πάνω χέρι.

Στο τέλος του αγώνα, η Lasson BC είχε 25/52 δίποντα, 5/23 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψε 54 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 14 φορές, ενώ είχε 17 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Φιορετσίνα είχε 12/41 δίποντα, 6/26 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 12 φορές, ενώ είχε 20 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φώτης Καραμπάς με 15 πόντους και double-double, έχοντας 6/8 δίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Μακρίδης με 19 πόντους, έχοντας 7/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 2/6 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 6 λάθη και 1 μπλοκ σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Lasson BC (Καραμπάς): Καραμπάς Α., Καραμπάς Φ. 15, Κοντονάτσιος 8, Κρητικός 10 (2), Νικηταίδης 13 (2), Ντίσιος 10, Σκαρμέας 13 (1).

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Αθανασόπουλος 8 (2), Μακρίδης 19 (1), Παπαγιάννης 2, Σιώλος, Στασινόπουλος 4, Χαραλαμπόπουλος, Χαρικιόπουλος 15 (3).

Τι μας άρεσε:  Το σασπένς που απέκτησε ο αγώνας στο φινάλε.