30/06/2020
Limoges 26 22 17 19 - 84 -
War Gamers 24 15 17 26 - 82 -

Η Limoges τη νίκη, οι War Gamers την… ισοβαθμία!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι σε όλη την διάρκειά του, η Limoges κέρδισε τους War Gamers με 84-82, ωστόσο δεν κατάφερε να καλύψει το -5 του πρώτου γύρου και έτσι τερμάτισε κάτω από τους Πολεμιστές!

Τρομερό μπάσκετ και πολύ ωραία θέαμα στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Limoges να προηγείται με 26-24, χάρη σε 4 τρίποντες βόμβες του Σταμάτη, 5 πόντους του Βασιλοπούλου και άλλους τόσους του Μπραντίτσα. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Καραγιάννης (7π), Παρίσος (6π), Λαζαράκος (3π) και Προσελέντης (3π).

Στην δεύτερη περίοδο οι War Gamers κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 34-36, 4:00 για την ανάπαυλα, μετά από 5 συνεχόμενους πόντους του Λαζαράκου και 4 του Προσελέντη. Ωστόσο, στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με 6 πόντους του Δαβιλά, 4 του Βασιλόπουλου και τρίποντο του Σταμάτη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων, 48-39!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι πρωταθλητές ξέφυγαν στους 11, 53-42, είδαν τον αντίπαλο να πλησιάζει στον πόντο, 57-56, ωστόσο με δράστες στην επίθεση τους Βασιλόπουλο και Σταμάτη με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, 65-56. Την ομάδα του Σκλαβενίτη διατήρησαν όρθια σε εκείνο το διάστημα οι Καραγιάννης (7π), Καρατζής (5π) και Λαζαράκος (3π). Σκορ τρίτης περιόδου 65-56!

Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς και στην τελευταία περίοδο, εκεί όπου με 7 πόντους του Δαβιλά, 4 του Βασιλόπουλου και τρίποντο του Μπραντίτσα, η Limoges πήρε απλά τη νίκη με 84-82. Για τους Πειραωτες στα τελευταία λεπτά φώναξαν παρών οι Καραγιάννης (9π), Λαζαράκος (7π) και Προσελέντης (5π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/21 βολές, 22/43 δίποντα και 10/21 τρίποντα. Πήραν 26 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 2 τάπες και 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/30 βολές, 14/35 δίποντα και 11/35 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Κορυφαίος της Limoges ο Βασιλόπουλος με 17 πόντους, έχοντας 3/3 βολές και 7/11 δίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των War Gamers ο Καραγιάννης με 27 πόντους, έχοντας 6/9 βολές, 9/12 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Limoges (Μπραντίτσας): Θωμαδάκης 7 (1), Δαβιλάς 19 (1), Μπραντίτσας 12 (2), Ρουμελιώτης 7, Βασιλόπουλος 17, Σταμάτης 19 (6), Δεληγιώργης 3

War Gamers (Μέμεζας): Προσελέντης 12 (3), Παρίσος 9 (2), Λαζαράκος 18 (4), Καραγιάννης 27 (1), Μέμεζας 2, Χαλούδης 4, Καφετζής, Καρατζής 10 (1), Γιαννόπουλος

Τι μας άρεσε: Το τρομερό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!