27/09/2020
Iron Maidan 17 13 15 14 - 59 -
Spartans BC 12 6 19 16 - 53 -

Η ¨μαϊντανική εμπειρία!

Δύο στα δύο για τους Iron Maidan στον 29ο όμιλο του Basketaki Cup, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική επικράτησαν των Spartans με 59-53 στον Κολωνό και έτσι την τελευταία αγωνιστική θα διεκδικήσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση κόντρα στην Aguanile.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Iron Maidan, καθώς με προσωπικό show του Φωτεινάκη με 10 πόντους, 4 του Παληγιάννη  και τρίποντο του Βίλλια, προηγήθηκαν με 17-12. Ο Ζαν Μπατίστ με 8 πόντους και ο Μάης με 4 ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Μαρινάκη είχε τον απόλυτο έλεγχο της συνάντησης και με 4 πόντους του Βίλλια, 4 του Μάινα και 3 του Παληγιάννη, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 30-18. Δεν μπόρεσαν οι Spartans να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 4 πόντους του Ζαν Μπατίστ και το δίποντο του Κουφόγιωργα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Spartans, αν και βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 15 πόντους, 35-20, κατάφεραν να πλησιάσουν στους 8, 45-37, χάρη σε 10 νέους πόντους του Ζαν Μπατίστ και δύο τρίποντα του Κουφόγιωργα. Τους πράσινους κράτησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι δύο τρίποντες βόμβες του Βίλλια. Σκορ τρίτης περιόδου 45-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Iron Maidan διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Βίλλια – Φωτεινάκη με 4 πόντους έκαστος, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 59-53. Πάλεψαν μέχρι το τέλος οι Σπαρτιάτες για την ανατροπή, ωστόσο οι 7 πόντοι του Ζαν Μπατίστ και οι 5 του Κουφόγιωργα δεν ήταν αρκετοί.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/24 βολές, 17/40 δίποντα 4/16 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, είχαν 3 τάπες και έκαναν 8 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/13 βολές, 13/40 δίποντα 7/24 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 2 τάπες και 12 λάθη.

Κορυφαίος των Iron Maidan ο Βίλλιας με 14 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 3/5 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Spartans ο Ζαν Μπατίστ με 28 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 5/8 δίποντα και 5/9 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη.

Iron Maidan (Μαρινάκης): Παληγιάννης 13, Ζηρίνης 6, Μακρής 2, Κίσσας 1, Φωτεινάκης 14 (1), Βίλλιας 14 (2), Μάινας 9 (1)

Spartans (Σάσσαρης Θ.): Μάης 6, Σάσσαρης Π. 2, Κρέστας, Ζαν Μπατίστ 28 (5), Κουφόγιωργας 14 (2), Σάσσαρης Ν., Σάσσαρης Θ., Ψαράκης 3

Τι μας άρεσε: Τόσο η διαχείριση του αγώνα από τους Iron Maidan, όσο και η μαχητικότητα των Spartans!