27/04/2022
Reptors 10 23 19 12 - 64 -
Αναλώσιμοι 21 15 13 21 - 70 -

Η Master League υποδέχεται τους Αναλώσιμους!

Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη… οι Αναλώσιμοι ανέβηκαν στην Master League. Επικρατώντας και στο δεύτερο παιχνίδι στη σειράς με 64-70 η ομάδα του Γρηγόρη Νικολόπουλου κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο των αξιόμαχων Rapetors. Με όπλο την εξαιρετική εκκίνηση, αλλά και το ιδιαίτερα παραγωγικό τέταρτο δεκάλεπτο οι Αναλώσιμοι άντεξαν στην ασφυκτική πίεση των αντιπάλων, οι οποίοι ανά διαστήματα σούταραν με αδιανόητα ποσοστά ευστοχίας και βρέθηκαν ακόμη και στο +5. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εκρηκτικό ξεκίνημα στο ματς από τους Αναλώσιμους που μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν από νωρίς την υπόθεση νίκη. Σωτήρης Χρηστακάκος (9π. με 1 τρίπ.) και Γιάννης Χρονόπουλος (6π., 7 ριμπ.) ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους, ενώ την ίδια ώρα ο Μάριος Δόβας (4π.) πάλευε να κρατήσει την ομάδα του σε λογική απόσταση. Σκορ δεκαλέπτου, 10-21.

Πλήρης εναλλαγή του σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Με επιμέρους 23-15 και τους Μάριο Δόβα (10π. με 3 τρίπ.) και Βαγγέλη Κορρέ (9π.) να κάνουν τρομερά πράγματα στο παρκέ, οι Rapetors ανέτρεψαν γρήγορα την εις βάρος τους κατάσταση. Οι Αναλώσιμοι δεν άργησαν να βγάλουν αντίδραση και, σκοράροντας με τους Σωτήρη Χρηστακάκο (9π.με 1 τρίπ.) και Διαμαντή Μανώλη (6π. με 2 τρίπ.) διατήρησαν το προβάδισμα στο δρόμο προς τα αποδυτήρια. Σκορ ημιχρόνου, 33-36.

Μετά την ανάπαυλα, οι Rapetors συνέχισαν να πατούν καλύτερα. Το μαρκάρισμα του Μάριου Δόβα (13π. με 3 τρίπ.) παρέμεινε άλυτος γρίφος για τους φιλοξενούμενους που βασίστηκαν εκ νέου στον Διαμαντή Μανώλη (5π.), αλλά και στον Κώστα Τάγαρη (4π.). Οι Rapetors προηγήθηκαν με +5, εν τέλει έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +3 και φάνηκαν ικανοί να αγχώσουν την ομάδα του Νικολόπουλου. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 52-49.

Τέταρτο δεκάλεπτο στο Basketaki Arena και οι Αναλώσιμοι παρουσιάζουν και πάλι το καλό τους πρόσωπο σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου. Σωτήρης Χρηστακάκος (8π. με 1 τρίπ.), Διαμαντής Μανώλης (6π. με 1 τρίπ.) και Γιάννης Γκουντόπουλος (3π.) σκοράρουν με συνέπεια, οι Rapetors δέχονται πίεση, υποπίπτουν σε αρκετά λάθη και κάπως έτσι η πλάστιγγα γέρνει οριστικά. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους Αναλώσιμους να πανηγυρίζουν για τον ιδανικό τρόπο με τον οποίο ολοκληρώθηκε η φετινή τους χρονιά στη διοργάνωση, με άνοδο δηλαδή στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σωτήρης Χρηστακάκος με 28 πόντους, έχοντας 8/11 δίποντα, 3/9 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Από τους Rapetors ξεχώρισε ο Μάριος Δόβας με 29 πόντους και double-double, έχοντας 3/6 δίποντα, 7/15 τρίποντα και 2/6 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Rapetors (Κορρές) : Δόβας 29 (12 ριμπ., 4 κλεψ., 1 μπλοκ, 7 τρίπ.), Καίσαρης 2 (5 ριμπ.), Κορρές Β. 17 (9 ριμπ., 3 ασί.), Κορρές Π. 10 (6 ριμπ., 3 ασί., 1 μπλοκ), Κοτζακουλάκης 4, Σακελλαρόπουλος 2 (11 ριμπ., 4 ασί., 2 κλεψ.).

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος) : Γκουντόπουλος 8 (5 ριμπ., 2 μπλοκ, 2 τρίπ.), Ζάφειρας (8 ριμπ.), Καστανιάς (3 ριμπ., 2 ασί.), Λιάσκας 2, Μανώλης 18 (4 ριμπ., 8 ασί., 3 τρίπ.), Νικολόπουλος, Τάγαρης 4 (5 ριμπ., 1 μπλοκ), Χρηστακάκος 28 (3 ριμπ., 2 κλεψ., 1 μπλοκ, 3 τρίπ.), Χρονόπουλος 10 (12 ριμπ., 2 ασί.).

Τι μας άρεσε : Οι δύο ομάδες έπαιξαν με πολλή ποιότητα ανά διαστήματα, χαρίζοντας μας τρομερές φάσεις.