07/06/2022
Elapuse BC 24 11 17 22 - 74 -
Beerokoillers 16 21 17 13 - 67 -

Η ματσάρα στην Elapuse!

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για το Basketaki, η Elapuse στις λεπτομέρειες κέρδισε τους Beerokoillers με 74-67 στο Basketaki Arena.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να παίξουν το μπάσκετ τους. Η Elapuse, ήταν καλύτερη και με τον Δεσύπρη να βάζει 14 πόντους προηγήθηκε με 8, 24-16. Για τους Beerokoillers, 5 πόντους έβαλε ο Αλεξόπουλος και 4 ο Ψεματίκας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Οι Beerokoillers, παίζοντας εξαιρετικά στην επίθεση, κατάφεραν να τρέξουν ένα επιμέρους 21-11 σερί και να προηγηθούν με το τέλος του ημιχρόνου με 37-35, με τον Γιώργο Ράνιο να βάζει 7 πόντους. Για τους «γκρι», από 4 πόντους έβαλαν οι Μπίτσος και Μιγιόνης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ. Αυτό αποτυπώνεται και στο 17-17 που ήταν το σκορ της περιόδου, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να έχουν ένα προβάδισμα 2 πόντων, 54-52 στο 30′. Μπίτσος από την μία με 7 πόντους και Αλεξόπουλος από την άλλη με 6 πόντους, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό. Ο Ανδρέας Μπίτσος, με την τεράστια κλάση του, ήταν αυτός που καθόρισε το ματς. Ο έμπειρος γκαρντ/φόργουορντ, σημείωσε 13 πόντους στο τελευταίο διάστημα, έφτασε τους 27 πόντους συνολικά και ήταν αυτός που οδήγησε στη νίκη την Elapuse με 74-67. Για την ομάδα του Μανδηλαρά, που το πάλεψε όσο μπορούσε, 6 πόντους ακόμα έβαλε ο Σάββας Αλεξόπουλος, ο οποίος όμως δεν ήταν αρκετός για την ομάδα του.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Ανδρέας Μπίτσος με 27 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη και 5 τάπες. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σάββας Αλεξόπουλος με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Συνολικά η Elapuse είχε 27/62 εντός πεδιάς, 6/21 τρίποντα και 14/34 βολές. Μάζεψε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα, έκανε 15 λάθη και 6 τάπες. Από την άλλη οι Beerokoillers είχαν 24/66 εντός πεδιάς, 10/32 τρίποντα και 9/14 βολές. Πήραν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα κι έκαναν 7 λάθη.

Elapuse (Αναγνώστου): Αναγνώστου, Βλαντής 2, Δεσύπρης 21, Ζορμπάς 2, Κουτσούκος 6, Κωνσταντινίδης, Μιγιόνης 13, Μπίτσος 27, Πιτσιλής, Σαραντόπουλος 3.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Αλεξόπουλος 20, Καπελλές 5, Κεφαλάς 8, Λιακόπουλος 8, Μανδηλαράς 5, Προμπονάς, Ράνιος 17, Ψεματίκας 4.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα συγκλονιστικό παιχνίδι για 40 λεπτά!