08/12/2021
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 19 11 14 17 - 61 -
Tebelwolves 15 12 21 15 - 63 -

Η ματσάρα στους Tebelwolves!

Ένα παιχνίδι που έδειξε τα σημάδια του από νωρίς, μας κράτησε σε αγωνία μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και ανέδειξε νικήτρια την ομάδα των Tebelwolves, απέναντι στον αξιόμαχο Αρισταίο του coach Δεμέναγα, με τελικό σκορ 61-63.
Με… σπασμένα τα φρένα ξεκίνησε ο αγώνας για τις 2 παρέες, με τον Παναγιωταράκο από Αρισταίο να ξεκινάει καλά και να σκοράρει και τον Σοφούλη να έχει επιλέξει έναν πιο οργανωτικό ρόλο. Οι Καραγρηγορίου και Μαζοκώστας ανέλαβαν τις περισσότερες επιθέσεις για Tebelwolves, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 19-15 για την ομάδα του coach Δεμέναγα.
Ο Τούντας ήταν πολύ επιθετικός στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, βοηθώντας τους νησιώτες να προηγηθούν με 7 (26-19), με τους Βαλερά και Μπερκέτη να σκοράρουν προς το τέλος, για το 30-27 ημιχρόνου, με τον Καραγρηγορίου να ξεχωρίζει για Tebelwolves.
Πιο… σεταρισμένες οι επιθέσεις στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να τρέξουν μόνο υπό προϋποθέσεις, κυρίως με Τούντα και Βαλερά. Καραγρηγορίου (2) και Μαζοκώστας ανέβασαν ρυθμούς πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με τη διαφορά να πέφτει στον πόντο, κλείνοντας εν τέλει στο 44-48 μετά από τρελό σερί των Tebelwolves!
“Πάτησαν” στο καλό μομέντουμ που πήραν οι “Tebel” και συνέχισαν να τιμωρούν τις κακές άμυνες του Αρισταίου, με τη διαφορά να ανεβαίνει στους 11 (47-58) με πέντε λεπτά για το τέλος. Οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν ποτέ το παιχνίδι, προσπάθησαν για την μεγάλη ανατροπή, αλλά δεν κατάφεραν να την πραγματοποιήσουμε, με τους Tebelwolves να κερδίζουν ένα παιχνίδι απέναντι σε μια από τις πιο δυσκολοκατάβλητες ομάδες της κατηγορίας, με τελικό σκορ 61-63.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέλιος Καραγρηγορίου με 31 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη. Από Αρισταίο ξεχώρισε ο Βασίλης Παούρης με 18 πόντους, 16 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 2 λάθη.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 18/46 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 10/12 βολές, 50 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/48 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 11/20 βολές, 40 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 6 λάθη.