03/04/2023
Escapers 14 5 21 15 - 55 -
Beerokoillers 20 11 13 17 - 61 -

Η μεταμόρφωση των Beerokoillers!

Το βράδυ της Δευτέρας στο κλειστό του Σπάρτακου οι Beerokoillers επικράτησαν των Escapers με 55-61, φτάνοντας τις 3 διαδοχικές νίκες και επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκονται το τελευταίο διάστημα.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι μετέπειτα νικητές, μπαίνοντας σε θέση οδηγού και σκοράροντας με μεγάλη συνέπεια, χάρη στους Νεοφύτου (6π.), Κοσμαδάκη (4π.), Κεφαλά (4π.), Δ. Μανδηλαρά (3π.) και Κ. Μανδηλαρά (3π.). Σε λογική απόσταση παρέμειναν οι Escapers, βρίσκοντας στήριγμα στις επιθετικές ενέργειες των Γάτου (5π.), Σιώπκα (5π.), Μανούρη (2π.) και Τάγκα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-20.

Μειωμένη ήταν η παραγωγικότητα εκατέρωθεν στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 5-11 υπέρ των Beerokoillers που βασίστηκαν επιθετικά στο δίδυμο Αχίλε (6π.) – Νεοφύτου (5π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Δραπέτες απάντησαν με Μανούρη (2π.), Τσιγκλιτσή (2π.) και Σιώπκα (1π.), κλείνοντας το ημίχρονο στο -12. Σκορ ημιχρόνου, 19-31.

Μετά την ανάπαυλα οι Escapers βελτιώθηκαν αισθητά και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν σημαντικά τη διαφορά. Αξιοσημείωτος ο πλουραλισμός για τους γηπεδούχους σε αυτό το διάστημα, καθώς πήραν σκορ από 6 διαφορετικούς παίκτες, με τους Σιώπκα (7π.) και Γάτο (5π.) να ξεχωρίζουν. Οι Beerokoillers, παρότι αντιμετώπισαν πρόβλημα στην άμυνα, κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα, χάρη στους Κ. Μανδηλαρά (5π.), Κοσμαδάκη (3π.), Δ. Μανδηλαρά (3π.) και Νεοφύτου (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 40-44.

Μεγάλη μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για το πολυπόθητο ροζ φύλλο. Οι Beerokoillers ήταν τελικά αυτοί που χαμογέλασαν τελευταίοι, αφού βρίσκοντας μεγάλα σουτ από τους Κατσίκη (6π.), Νεοφύτου (4π.), Αχίλε (4π.) και Κοσμαδάκη (3π.) έφτασαν δίκαια στη νίκη με 55-61. Οι Escapers πίεσαν μέχρι τέλους, βρίσκοντας λύσεις από τους Μανούρη (8π.), Σιώπκα (4π.) και Γάτο (3π.), όμως δεν κατάφεραν να αποφύγουν την 13η φετινή τους ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Escapers είχαν 17/45 δίποντα, 4/17 τρίποντα και 9/18 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, ενώ είχαν 10 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Beerokoillers είχαν 17/39 δίποντα, 8/26 τρίποντα και 3/9 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 5 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σάλβος Κοσμαδάκης με 15 πόντους και double-double, έχοντας 3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 0/4 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ (!), έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νικόλαος Γάτος με 13 πόντους και double-double, έχοντας 2/4 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Escapers (Τάγκας) : Γάτος 13 (3), Κασδαναστάσης 3 (1), Μανούρης 14, Σιώπκας 17. Τάγκας 3, Τσιγκλιτσής 5, Φράγκος.

Beerokoillers (Μανδηλαράς) : Αχίλε 10, Κατσίκης 6 (2), Κεφαλάς 4, Κοσμαδάκης 15 (3), Μανδηλαράς Δ. 6 (1), Μανδηλαράς Κ. 8 (2), Νεοφύτου 12, Ψαλτόπουλος.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.