19/11/2022
Skroutz 7 8 21 14 - 50 -
Slam Ducks 16 10 14 9 - 49 -

Η μεταμόρφωση του Skroutz με «υποκλοπή» Μητσοτάκη!

Επιστροφή στις νίκες για το Skroutz στον δεύτερο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής κέρδισε τους Slam Ducks με 50-49 στο ΣΕΦ, παρά το γεγονός πως στο ημίχρονο έχανε με 15-26!

Με 4 πόντους του Παυλίδη και καλάθι του Μερεμέτη, το Skroutz προηγούταν με 6-2 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 7 πόντους του Σαφρά και τρίποντο του Χάλδα, πήραν αέρα 9 πόντων, 7-16!

Στην δεύτερη περίοδο οι Slam Ducks είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με τρίποντα των Χάλδα - Μαυροζούμη και βοήθειες των Σταυρόπουλου - Μπουτεράκου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 15-26. Τους γηπεδούχους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Παυλίδης (4π), Μερεμέτης και Μητσοτάκης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το Skroutz ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και με 8 πόντους του Μητσοτάκη, 5 του Δούμα, 5 του Παυλίδη και τρίποντο του Παπαδόπουλου, πλησίασε στον πόντο, 35-36, 3:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την παρέα του Ισαακίδη στο +4, 36-40, χάρη σε 7 πόντους του Σταυρόπουλου και τριποντάκι του Μαυροζούμη. Σκορ τρίτης περιόδου 36-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Ρέντζου συνέχισε την αντεπίθεσή της και με μεγάλα τρίποντα των Μητσοτάκη και Παπαδόπουλου, ολοκλήρωσε την μεγάλη ανατροπή και έφυγε με τη νίκη από το ΣΕΦ με 50-49. Για τις  "Πάπιες" στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισε ο Σταυρόπουλος με τους 7 πόντους που πέτυχε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/4 βολές, 13/38 δίποντα και 7/32 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/10 βολές, 16/43 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp του Skroutz ο Μητσοτάκης με 16 πόντους, έχοντας 2/2 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Slam Ducks ο Σταυρόπουλος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 2/7 βολές και 9/15 δίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 κόψιμο.

Skroutz (Ρέντζος): Αυγουλής, Δούμας 5, Μερεμέτης 4, Μητσοτάκης 16 (4), Μπουρλάς, Ξένος 2, Παπαδόπουλος 9 (3), Παυλίδης 14, Πουλής, Ρέντζος

Slam Ducks (Ισαακίδης): Καραλουκάς 2, Ισαακίδης, Μαυροζούμης 6 (2), Μπουτεράκος 6, Μπούνταλης 2, Σαφράς 7 (1), Σταυρόπουλος 20, Χάλδας 6 (2)

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία του Skroutz στο δεύτερο μέρος!