04/11/2023
Undrafted 12 12 15 15 - 54 -
Panzerakia 15 12 6 14 - 47 -

Η μία νίκη διαδέχεται την άλλη στους Undrafted!

Από νίκη σε νίκη πάνε οι Undrafted που το βράδυ του Σαββάτου 4 Νοεμβρίου πήραν το ματς κόντρα στα Panzerakia με 54-47. Αυτή είναι η 5η συνεχόμενη αγωνιστική στην οποία οι Undrafted είναι εκείνοι που παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα, φτάνοντας συνολικά στις 6 νίκες, έχοντας παράλληλα μόλις μία ήττα. Οι φιλοξενούμενοι πλήρωσαν το πολύ κακό τρίτο δεκάλεπτο και έτσι δεν γλίτωσαν την 3η σερί ήττα τους που έφερε το ρεκόρ τους πλέον στο 2-6.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Δημήτρης και Λευτέρης Πάγκαλος ήταν αρκετά δραστήριοι κοντά στην ρακέτα των Undrafted και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 7-13. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν με τα καλάθια των Νίκου Παπαγεωργίου και Πανταζή, αλλά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα με 12-15.

Για ένα πεντάλεπτο στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Undrafted έμειναν «άσφαιροι» και έτσι τα Panzerakia βρήκαν ευκαιρία να πάνε τη διαφορά στο +11(12-23). Ο Τσιάνος έβαλε τέλος στην αδράνεια των γηπεδούχων (14-23), οι οποίοι είδαν τον Χρυσικό να ανεβάζει απόδοση. Ο Γιώργος Χρυσικός έκανε πολλά πράγματα επιθετικά και οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο τρίποντο, με το 24-27 να είναι το σκορ έπειτα από το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Ο Χρυσικός επέστρεψε ακόμα πιο ορεξάτος μετά τη διακοπή του ημιχρόνου και οι Undrafted έκαναν το προσπέρασμα (31-33). Οι φιλοξενούμενοι δεν λειτουργούσαν καθόλου καλά στην επίθεση, αφού πέτυχαν 6 πόντους στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και έπειτα έμειναν καθηλωμένοι στους 33 πόντους. Χρυσικός και Πανταζής έφτιαξαν μία μικρή διαφορά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο στο 39-33.

Το +10 δεν άργησε να έρθει στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν ο Πανταζής έγραψε το 43-33. Το σκορ είχε φτάσει στο 45-33 και τα Panzerakia δεν είχαν βρει πόντο από το 31-33 του τρίτου δεκαλέπτου! Ο Μωραΐτης ήρθε να βάλει τέλος στο αρνητικό σερί (43-35), αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό να δώσει ώθηση στους φιλοξενούμενους, ώστε να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο. Το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 7 πόντους (51-44), με τους Undrafted να μην χάνουν τον έλεγχο και να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 54-47.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γεώργιος Χρυσικός με 31 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 6 ριμπάουντ. Από τα Panzerakia ξεχώρισε ο Δημήτρης Πάγκαλος με 17 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Οι Undrafted μέτρησαν 23/45 δίποντα, 0/9 τρίποντα, 8/16 βολές, 28 ριμπάουντ, 7 ασίστ, αλλά και 6 κλεψίματα, 9 λάθη και 1 μπλοκ. Τα Panzerakia τελείωσαν το ματς με 14/52 δίποντα, 6/32 τρίποντα, 1/7 βολές, 54 ριμπάουντ, όπως και 9 ασίστ και 10 λάθη.

Undrafted (Πανταζής): θεοδωρόπουλος 4(7ρ.), Πανταζής 7(4ρ.), Παπαγεωργίου Ε., Παπαγεωργίου Ν. 8(6ρ.), Τσιάνος 4(3ρ.), Χρυσικός 31(6ρ.)

Panzerakia (Χριστόπουλος): Αυτζής, Γκάνης 5(7ρ.), Μωραΐτης 8(10ρ.), Πάγκαλος Δ. 17(14ρ.), Πάγκαλος Ε. 6(3ρ.), Πάφος, Παπαδόπουλος 3(6ρ.), Φανουργιάκης 8(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Χρυσικού!