53
45ers - - - - - 53 -
Falcons - - - - - 43 -

Η μοναδική αήττητη ομάδα λέγεται 45ers!

Αήττητοι συνεχίζουν οι 45ers, αφού το βράδυ της Παρασκευής ξεπέρασαν και το εμπόδιο των Touvlakers, νικώντας 53-43 την ομάδα του Θεοδωρακόπουλου. Τρομερή εμφάνιση από Μαυρογιάννη και Κουζούδη, ενώ για τους ηττημένους στους 34 πόντους σταμάτησε ο Γιώργος Ιωάννου!

Πολύ δυνατά άρχισαν οι γηπεδούχοι στο 1ο δεκάλεπτο. Επέβαλαν τον ρυθμό τους και δημιούργησαν μια διαφορά 6 πόντων. 18-12 ήταν το επιμέρους σκορ της περιόδου. Από 6 πόντους είχαν Μαυρογιάννης και Κουζούδης. Για τους TL , όλα τα καλάθια των πρώτων δέκα λεπτών τα πέτυχε ο Γιώργος Ιωάννου που ήταν σε εξαιρετικό βράδυ!

Το γκάζι πάτησαν οι 45ers στην 2η περίοδο κάτι που μαρτυράει και το 18-4 που έγραψε το φύλλο αγώνα σε αυτό το δεκάλεπτο. Οι «σαρανταπεντάρηδες» έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη των Touvlakers και έφτασαν στο +20! 6 από τους συνολικά 9 παίχτες του coach Red σκόραραν, κάτι ιδιαίτερα σημαντικό για την ψυχολογία της ομάδας. Από 1 καλάθι είχαν Δελέγκος και Ιωάννου για τους εκτός τόπου και χρόνου Touvlakers!

Στην αντεπίθεση πέρασαν οι φιλοξενούμενοι στην 3η περίοδο. Φωτιές πετάγονταν από τον Ιωάννου που μπήκε στην ζώνη του λυκόφωτος και διέλυσε τους 45ers. Σταμάτησε στους 15 πόντους, φτάνοντας συνολικά τους 28! Στην αντίπερα όχθη, 7 πόντους με 1 τρίποντο είχε ο Μαυρογιάννης και 2 καλάθια πέτυχε ο Καραπάνος. 13-18 ήταν το επιμέρους σκορ, με τους TL να μετατρέπουν το -20 σε -15.

Τι και αν έχαναν με 15 πόντους; Οι Touvlakers έπαιξαν επιτέλους το μπάσκετ που είναι ικανοί να παίξουν και έφτασαν στο -7. Μπορεί εν τέλει να έχασαν 53-43, αλλά έδειξαν ότι αν θέλουν, μπορούν να είναι άκρως ανταγωνιστικοί. 4-9 ήταν το σκορ του τελευταίου δεκαλέπτου, με τον Ιωάννου να είχε 6 πόντους και συνολικά 34! Αήττητοι παρέμειναν οι 45ers που φιγουράρουν στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Mvp του αγώνα ήταν ο Σταύρος Μαυρογιάννης με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ (2-5), 3 ασίστ, 8 κλεψίματα και 4 λάθη σε 34:56 λεπτά συμμετοχής. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Ιωάννου με 34 πόντους, 8 ριμπάουντ (1-7), 1 ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 λάθη σε 37:31 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, οι 45ers είχαν 21/50 δίποντα (42%), 1/21 τρίποντα (4,8%), 8/16 βολές (50%), 48 ριμπάουντ (18-30), 11 ασίστ, 18 κλεψίματα και 18 λάθη. Οι Touvlakers είχαν 8/35 δίποντα (22,3%) 6/23 τρίποντα (26,1%), 9/15 βολές (60%), 44 ριμπάουντ (9-35), 4 ασίστ, 12 κλεψίματα και 21 λάθη.

45ers(Κόκκινος): Βασιλόπουλος 6, Χριστοδουλάκος 5, Γκοτσόπουλος, Κουζούδης 6 (12 ριμπ), Καραπάνος 6, Κρίβας 6, Κόκκινος, Γραμματικόπουλος 5, Μαυρογιάννης 19 (7 ριμπ, 8 κλεψίματα).

Touvlakers(Καϊάφας): Φίλιας 2 (7 ριμπ), Ιωάννου 34 (8 ριμπ), Ζυγομαλάς 1, Κωστούλας 2 (11 ριμπ), Μπουχάγιερ, Δελέγκος 2, Μαργαρίτης, Καϊάφας 2.

Key player: Ο Δημήτρης Κουζούδης ήταν ο παίχτης-κλειδί στην επικράτηση των 45ers καθώς έκανε θραύση στο 1ο δεκάλεπτο δίνοντας αέρα και ψυχολογία στην ομάδα του!

Τι μας άρεσε: Το τρομερό performance του Μαυρογιάννη των 45ers από την μία και του Ιωάννου των Touvlakers από την άλλη!