14/01/2020
San Anargiri Sperms 17 14 12 21 - 64 -
Αμόκ 11 23 11 21 - 66 -

Η … μπίλια έκατσε στην Αμόκ!

Σε ένα παιχνίδι το οποίο ξεχώρισε για την υπέρμετρη ένταση στο παρκέ και την ισχυρή θέληση για το ροζ φύλλο αγώνα, η Αμόκ κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση των San Anargirwn Sperms με 64-66, με τον αγώνα να διεξάγεται στον Κολωνό, στα πλαίσια του πέμπτου ομίλου της Development 2.
Με ζώνη ξεκίνησαν οι δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους Sperms να ξεκινούν καλύτερα, με τον Ρεγκούζα να ξεχωρίζει και να σκοράρει 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, χτυπώντας κυρίως στον αιφνιδιασμό. Η Αμόκ στη συνέχεια βελτιώθηκε  και κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, με τον Μπίμπα να βοηθάει με την είσοδο του στο παρκέ τον καυτό Αβαρκιώτη (2), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-11 υπέρ των Sperms.
Δύο καλάθια του πολυδιάστατου Ορφανού μετά το πρώτο τρίλεπτο της επανέναρξης του παιχνιδιού, έδωσαν το προβάδισμα στην Αμόκ, με τον Αβαρκιώτη να συνεχίζει με τρίποντο και δίποντο την καλή του βραδυά, με τη συνέχεια όμως να μην είναι το ίδιο καλή, με τα πολλά φάουλ και βολές να χαλάνε το ρυθμό του αγώνα, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 31-34 υπέρ της Αμόκ.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για Αμόκ, με τρία κλεψίματα του Τριγωνόπουλου και 0-8 σερί για τους φιλοξενούμενους, μέχρι ο Φλέσσας ενεργοποιηθεί και μαζέψει τη διαφορά με τέσσερις προσωπικούς πόντους. Με Αντωνίου σε καλό φεγγάρι και Μπίλια να βοηθάει, οι Sperms μείωσαν και πήγαν στο τέλος της τρίτης περιόδου με 43-45 πίσω στο σκορ.
Καλύτερη η εικόνα της Αμόκ στις αρχές της τελευταίας περιόδου, με Ορφανό και Τριγωνόπουλου να ξεχωρίζουν και τον Αβαρκιώτη να σκοράρει ξανά για τρεις στέλνοντας τη διαφορά στους 8 (51-59), τρία λεπτά για το τέλος. Αντωνίου και Φλέσσας έκαναν ό,τι μπορούσαν για να ανατρέψουν την κατάσταση με συνεχόμενους πόντους, αλλά ένα μπάσιμο του συγκινητικού Αβαρκιώτη συν ένα επιθετικό φάουλ του Σερεβέτα πάνω στον ίδιο παίκτη, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της Αμόκ, με τελικό σκορ 64-66.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Ορφανός με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.
Από πλευράς San Anargiri Sperms ξεχώρισε ο Βασίλης Ρεγκούζας με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος.
Συνολικά οι San Anargiri Sperms είχαν 22/55 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 14/23 βολες, 43 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 18 λάθη.
Η Αμόκ είχε συνολικά 18/47 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 9/25 βολές, 42 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 19 λάθη.
San Anargiri Sperms (Τασιούδης): Αντωνίου 19 (5 ριμπ), Μπίλιας 13 (4 ριμπ), Ταμπούκος 2, Σερεβέτας, Γιαννούλης, Φλέσσας 15 (15 ριμπ), Ρεγκούζας 15 (6 ριμπ).
Αμόκ (Κριτικάκης): Δουρακάκης 3, Κριτικάκης, Κανταρίδης, Γιαννόπουλος 3, Ορφανός 18 (12 ριμπ), Μπακόλας, Τριγωνόπουλος 12 (7 ριμπ), Αβαρκιώτης 18 (4), Κλάπης, Ιωαννίδης 6, Μπίμπας 6 (10 ριμπ).
Τι μας άρεσε: Το πάθος για τη νίκη και από τις δύο ομάδες!