19/10/2020
Reptors 16 15 17 15 13 76 -
Athens Bucks 18 10 17 18 12 75 -

Η μπίλια έκατσε στο κόκκινο!

Στο ντέρμπι των νεοφώτιστων της κατηγορίας, Rapetors και Athens Bucks χρειάστηκαν την παράταση για να ξεκαθαρίσουν τους λογαριασμούς τους, με τους πρώτους να επικρατούν με 76-75. Το παιχνίδι ήταν ένα δυνατό ντέρμπι, υπήρχαν πολλές εναλλαγές στο σκορ και κάλλιστα θα μπορούσε να έχει κερδίσει είτε η μία είτε η άλλη πλευρά!
Με μεγάλη ευκολία ξεκίνησαν να σκοράρουν οι Athens Bucks, οι οποίοι πήραν το πλεονέκτημα που είχαν στο ύψος και προηγήθηκαν με 4-10 (4′). Οι Rapetors όμως με όπλο τους την ταχύτητα έφτασαν μέχρι και να ισοφαρίσουν, 16-16 (9′), για να λήξει το δεκάλεπτο 16-18. Ο Κορρές Β. ήταν πρώτος σκόρερ με οχτώ για τους Rapetors, ενώ για τους Bucks ο Σπύρου είχε έξι.
Πολύ δυνατό ξεκίνημα και στην δεύτερη περίοδο από τους Bucks, οι οποίοι στα πρώτα τρία λεπτά είχαν ανοίξει την διαφορά στο +8 για το 16-24 (13′). Οι Rapetors όμως ξύπνησαν και με 10-0 σερί πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στην αναμέτρηση, 26-24 (16′). Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους δεινόσαυρους μπροστά με 31-28 και τον Σακελλαρόπουλο να έχει συμβάλει τα μέγιστα στην ανατροπή με έξι πόντους, ενώ για τους Athens Bucks ξεχώρισε ο Σπύρου με τέσσερις.
Στην τρίτη περίοδο παρόλο που οι Bucks ισοφάρισαν γρήγορα, 31-31 (21′), οι Rapetors ανέβασαν την διαφορά στο +5, 36-31 (23′), που ήταν η μεγαλύτερη στο παιχνίδι υπέρ τους. Με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, καθώς οι Athens Bucks δεν έχασαν επαφή, το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 48-45 υπέρ των Rapetors. Ο Κορρές Β. είχε έξι πόντους και ο Σακελλαρόπουλος πέντε για τους τυπικά γηπεδούχους, ο Σπύρου ήταν καλύτερος των “ελαφιών” με εννέα ποντάκια.
Στην τέταρτη περίοδο είχαμε άλλη μία ισοπαλία με το σκορ να γίνεται 52-52 (35′). Στα επόμενα τρία λεπτά οι Athens Bucks έκαναν 0-7 σερί και με 2 λεπτά στο ρολόι έθεσαν σοβαρή υποψηφιότητα για την πρώτη τους νίκη, 52-59 (38′). Όμως, οι Rapetors, όπως και στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκαναν σούπερ ανατροπή καθώς μέσα σε ένα λεπτό πέτυχαν 10 πόντους (!) και έκαναν το 62-59 (39′). Οι Athens Bucks στα τελευταία δευτερόλεπτα σκόραραν τέσσερις πόντους με τους Σπύρου και Κοτόπουλο για να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα, όμως ο Πατσουράκης με τρία δευτερόλεπτα να απομένουν κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές έστειλε το ματς στην παράταση. Ο Παπαγεωργίου πέτυχε πέντε πόντους σημαντικούς για τους Rapetors, ο Σπύρου πρόσθεσε άλλους εφτά για τους Bucks.
Στην παράταση πλέον το παιχνίδι ανήκε σε όποιον θα έβγαζε περισσότερη ενέργεια, κάτι που οι Rapetors το είχαν εξ αρχής. Αν και πήραν προβάδισμα πέντε πόντων στο ξεκίνημα, 68-63 (41′), οι Bucks δεν το παράτησαν και με ψυχικά αποθέματα πήραν προβάδισμα με 72-73, ενώ απέμεναν 22″ στο ματς. Οι Rapetors με φοβερό καλάθι του Πατσουράκη πήραν κεφάλι (74-73), οι Bucks αστόχησαν στην επίθεση τους, έκαναν φάουλ στον Παπαγεωργίου που με 2/2 βολές έκανε το 76-73, για να γράψει ο Δανιάς το τελικό 76-75 με δύο δικές του βολές και οι Rapetors να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στην Development!
MVP ο Παύλος Κορρές που γέμισε την στατιστική του με 12 πόντους (5/11 δίποντα, 2/3 βολές), 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 3 λάθη. Ο Σπύρου καλύτερος των Athens Bucks με 28 πόντους (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 13/19 βολές), 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 5 λάθη.
Συνολικά οι Rapetors είχαν 20/50 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 15/23 βολές, 36 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 19 κλεψίματα, 9 λάθη και 2 τάπες. Οι Athens Bucks είχαν σύνολο 21/51 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 24/34 βολές, 50 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 κλεψίματα, 23 λάθη και 1  μπλοκ.
Rapetors (Μίχας): Μπίκουλης, Παπαγεωργίου 10 (1), Πατσουράκης 9 (1τρ 10ρ), Πέτσας 5 (1), Κορρές Β. 18, Σακελλαρόπουλος 17 (4), Καίσαρης 2, Δρογκούλας 3, Κορρές Π. 12 (8ρ 5ασ 7κλ).
Athens Bucks (Αμανατίδης): Ζώταλης 2, Σπύρου 28 (3τρ 13ρ), Κοτόπουλος 6, Πώπτσιος, Δανιάς 9, Νταντούλας 2, Αμανατίδης 10 (11ρ), Κικάκης, Φωτεινός 18 (13ρ).
Τι μας άρεσε: Όλο το παιχνίδι ήταν ενδιαφέρον καθώς και οι δύο ομάδες ήταν ανταγωνιστικές.