17/06/2020
Komic Mastoras BC 22 11 7 7 - 47 -
Old Firm BC 21 11 4 14 - 50 -

Η μπίλια έκατσε στο κόκκινο!

Στο ντέρμπι κορυφής του τρίτου ομίλου της Development 2, βρέθηκαν αντιμέτωποι ο Komic Mastoras με τους Old Firm, με τους δεύτερους να παίρνουν την πολυπόθητη νίκη, η οποία πιθανόν να τους δίνει απευθείας την άνοδο. Το παιχνίδι ήταν πολύ ωραίο και η εξέλιξη του καθηλωτική.

Φοβερό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, καθώς οι επιθέσεις ήταν ασταμάτητες. Με φοβερά ποσοστά ευστοχίας και από τους δύο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ. Χαρακτηριστικά το προβάδισμα άλλαξε χέρια 13 φορές! Ο Komic Mastoras χτύπησε στο ζωγραφιστό, άνω οι Old Firm από την γραμμή του τριπόντου. Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 22-21 υπέρ του Komic Mastora για τον οποίο ο Νικόλας είχε 12 πόντους, ενώ για τους Old Firm ο Λεμονιάς είχε εννιά και ο Κανελλόπουλος οχτώ.

Με περισσότερη προσήλωση στα αμυντικά τους καθήκοντα επέστρεψαν για την δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες. Καμία δεν κατάφερε να ξεχωρίσει, καθώς είχαμε την ίδια εξέλιξη με τη πρώτη περίοδο, όπου οι ομάδες ήταν μόνιμα στον πόντο. Το μεγαλύτερο προβάδισμα το πήρε ο Komic Mastoras με +4, 33-29 (19′) αλλά με τρίποντο στη εκπνοή του Μουγκαράκη το πρώτο ημίχρονο τελείωσε 33-32 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Γρηγοράκης καλύτερος επιθετικά του Komic Mastora με έξι πόντους, ενώ για τους Old Firm ξεχώρισε Παναγάκος με τέσσερις και ο Μουγκαράκης με τρεις.

Με τρίποντο του Σπυράτου ξεκίνησε το δεύτερο μέρος που ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 36-32 (21′). Στα επόμενα οκτώ λεπτά οι ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν στόχο και να έρθει το τελευταίο δίλεπτο και να πετύχουν και οι δύο από τέσσερις πόντους για το 40-36. Σπυράτος με τρεις και Γιωτόπουλος, Γρηγοράκης με δύο οι σκόρερ του Komic Mastora, ενώ ο Παναγάκος πέτυχε και τους τέσσερις πόντους της ομάδας του.

Με σερί 0-5 των Old Firm ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι πήραν πάλι το προβάδισμα μετά τις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου για το 40-41 (33′). Το ματς συνέχισε να πηγαίνει πόντο πόντο και στο τελευταίο δίλεπτο οι Old Firm με περισσότερα ψυχικά αποθέματα κατάφεραν να πετύχουν έξι πόντους και να δεχτούν μόνο δύο για να πανηγυρίσουν μία τεράστια νίκη με 47-50. Πρώτος σκόρερ του Komic Mastora σε αυτό το σημείο ο Παναγόπουλος με έξι πόντους, ενώ για τους νικητές Μουγκαράκης και Παναγάκος είχαν από τέσσερις.

MVP αναδείχθηκε ο Παναγάκος με 14 πόντους (7/9 δίποντα, 0/1 βολές), 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ. Για τον Komic Mastora ξεχώρισε ο Γρηγοράκης με 12 πόντους (6/9 δίποντα, 0/11 βολές), 21 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη και 6 μπλοκ!.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 15/33 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 8/36(!) βολές, 48 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 15 λάθη και 6 μπλοκ. Οι νικητές είχαν 14/35 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 4/10 βολές, 35 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 8 λάθη και 3 μπλοκ.

Komic Mastoras (Στάμου): Σερεβέτας, Σπυράτος 11 (3), Αυγερινός, Γιωτόπουλος 3, Νικόλας 13 (13ρ), Ευσταθόπουλος, Παναγόπουλος 6, Αθάνος 2, Γρηγοράκης 12 (21ρ 6μπ).

Old Firm BC (Ξυλιάς): Κανελλόπουλος 11 (3τρ 5ασ), Σανταμούρης 2, Μουγκαράκης 9 (2), Λεμονιάς 11 (1), Παναγάκος 14 (6ρ), Αναχουρλής, Ντραγκότι 3 (4ασ), Σίττας, Τρωγάδας (7ρ).

Τι μας άρεσε: Το φοβερό πρώτο δεκάλεπτο και των δύο ομάδων και η εξέλιξη του αγώνα γενικά.

Τι δεν μας άρεσε: Οι πολλές χαμένες βολές του  Komic Mastora.