50
Old Stars 8 15 13 11 - 47 -
Aces 13 8 7 22 - 50 -

Η μπίλια …έκατσε στους Aces!

Γυρίζοντας από την …κόλαση των 30 πρώτων λεπτών του αγώνα, οι Aces του Γιώργου Κοντακιώτη έφτασαν σε μια εκπληκτική νίκη απέναντι στους Old Stars, με σκορ 47-50, στο Basketaki Arena, στα πλαίσια της Development League.
Σετ επιθέσεις και αργό ρυθμό είχε η αναμέτρηση στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σε οργανωμένες επιθέσεις, προσπαθώντας να διαβάσουν τις αδυναμίες η μια της άλλης, με τους Aces να προηγούνται με 8-13 στο δεκάλεπτο, με τους Μπατζάκα και Κοντακιώτη να ξεχωρίζουν.
Μελανό σημείο της αναμέτρησης και ειδικά του δεύτερου δεκαλέπτου ο τραυματισμός του πολύ καλού μεχρι εκείνο το σημείο  Στεργιόπουλου, με τον Κοντό απο την αλλη να εκμεταλλεύεται το μούδιασμα των Aces και με απανωτές τρίποντες “βόμβες” να φέρνει τους Old Stars μπροστά με δυο πόντους, στο τέλος του ημιχρόνου, με σκορ 23-21.
Χαρακτηριστικό το άστοχο πεντάλεπτο με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τον Γεωργούση ομως να μην …παρασύρεται και με τέσσερις γρήγορους πόντους να ανεβάζει τη διαφορά στο 27-21, τους Ευμορφόπουλο και Μαραβέλια να προσπαθούν, αλλά να μην μπορούν να μειώσουν πέρα από το 36-28 στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Κάπου εκεί, παρά τις προσπάθειες του εκπληκτικού Κοντού, οι Aces κατέθεσαν ό,τι είχαν και δεν είχαν στο παρκέ, με τον Ευμορφόπουλο να βγαινει μπροστά και με 3-12 να οδηγεί τους φιλοξενούμενους στην ανατροπή, η οποία εν τέλει ολοκληρώθηκε, με τον Μαραβέλια να βάζει ένα κρίσιμο τρίποντο λίγο πριν το τέλος, κλειδώνοντας τη νίκη των Aces, με τελικό σκορ 47-50.
Hall of Brands Mvp αναδείχθηκε ο Γιώργος Κοντακιώτης με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα. Από Old Stars ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κοντός με 24 πόντους, 12 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.
Συνολικά οι Old Stars είχαν 11/36 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 7/15 βολές, 37 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 10 κλεψίματα και 12 λάθη. Οι Aces είχαν 15/53 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 8/15 βολές, 48 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 12 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 10 λάθη.
Old Stars (Δουκάκης): Γεωργούσης 4, Λεντζής 5, Δουκάκης 1, Δρακόπουλος 7, Καπράλος 6, Πέτρου, Κοντός 24 (12 ριμπ. ).
Aces (Μπατζάκας): Μπατζάκας 9, Κοντακιώτης 11 (11 ριμπ.), Μπάκας 2 (12 ριμπ.), Στεργιόπουλος 5, Λεοντιάδης 2, Ευμορφόπουλος 9, Μαραβέλιας 12.
Τι μας άρεσε: Η μεγάλη ανατροπή των Aces!