28/06/2020
Weak Us Beaches 10 5 13 17 - 45 -
Kolosos Dunk n' Donuts 11 10 4 21 - 46 -

Η… μπίλια έκατσε στους Donuts!

Μια αμφίρροπη και συνάμα ενδιαφέρουσα αναμέτρηση εξελίχθηκε στο παρκέ του Seven, στα πλαίσια της Development 2 κατηγορίας, ανάμεσα στους Weak us Beaches και τον Koloso Dunk n'Donuts, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν εν τέλει με 45-46.

Μουδιασμένο ξεκίνημα στην αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρουν ρυθμό, τον Χουλιαρά να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι και να οδηγεί τους ροζ, μέχρι οι γηπεδούχοι Beaches με δύο τρίποντα μειώσουν στον πόντο για το 10-11 πρώτου δεκαλέπτου.

Χαμηλό το τέμπο του αγώνα, λογικό αν αναλογιστεί κανείς τα μικρά ρόστερ των δύο ομάδων( μια αλλαγή είχε ο Kolosos), με τους φιλοξενούμενους να πατάνε λίγο καλύτερα με τον ανεβασμένο Παλατζά και τον πάντα καλό Χουλιαρά να οδηγούν την ομάδα επιθετικά, κλείσαμε το ημίχρονο στο 15-21 υπέρ των “ροζ”.

Καπρέλης και Σταύρου (1) εκτέλεσαν νωρίς μετά την ανάπαυλα, με τη συνέχεια να είναι αρκετά ισορροπημένη, μέχρι ο Γαλάνης κάνει το ξέσπασμα του, οδηγώντας τους Beaches στο 28-25 τρίτου δεκαλέπτου, με την τελευταία περίοδο να αναμένεται γεμάτη ενδιαφέρον!

Οι Weak us Beaches έδειχναν έτοιμοι να τελειώσουν το παιχνίδι μετά την ανατροπή στο σκορ, με τον Καπρέλη (1) να εκτελεί και να δίνει προβάδισμα 6 πόντων περίπου στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου (37-31). Ο πολύ καλός Δημόπουλος σε συνδυασμό με τον Χουλιαρά όμως ήθελαν πολύ τη νίκη για τον Koloso, με το ματς να κρίνεται στις λεπτομέρειες και στη ρουλέτα των βολών, με τον Koloso Dunk n’ Donuts να παίρνει τη νίκη με τελικό σκορ 45-46!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Χουλιαράς με 23 πόντους, 4 ριμπαουντ, 3 ασίστ, ένα κλεψιμο, 2 κοψίματα και 2 λάθη. Από πλευράς Weak us Beaches ξεχώρισε ο Δημήτρης Πλεξίδας με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κοψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 12/33 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 6/13 βολές, 35 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 16 λάθη. Συνολικά οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/41 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 5/13 βολές, 41 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 13 λάθη.

Weak us Beaches (Τσιλαλής): Γαλάνης 7, Καπρέλης 14, Τσιλαλής 6 (8 ριμπ), Σταύρου 9 (10 ριμπ), Πλεξίδας 9 (8 ριμπ).

Kolosos Dunk n’ Donuts (Ζαμπούρας): Παλατζάς 5 (7 ριμπ), Χουλιαράς 23, Θεοδωρουλέας 6 (6 ριμπ), Δημόπουλος 5 (13 ριμπ, 6 ασ), Ζαμπούρας 4 (7 ριμπ), Ρούσσης 3.

Τι μας άρεσε: Το buzzer beater τρίποντο του Πλεξίδα στη λήξη της πρώτης περιόδου!