04/10/2019
Gourmedistas 9 19 14 11 11 77 -
Koutchers 13 10 16 14 11 75 -

Η μπίλια έκατσε στους Gourmedistas!

Την τρίτη τους νίκη πέτυχαν στο πλαίσιο του Basketaki Cup οι Gourmedistas, αφού επικράτησαν με 77-75 στην δεύτερη παράταση των Koutchers σε παιχνίδι που διεξήχθη στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί ωστόσο που μπήκαν λίγο καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο θέλοντας να πάρουν ψυχολογία που θα τους έδινε το αβαντάζ και για την συνέχεια της αναμέτρησης. Παραγωγικά έβαλαν δεκατρείς πόντους με τους Σκυφτούλη και Μπιζιώτη να έχουν μαζί οχτώ, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Μαυράκης με τρεις πόντους διαμορφώνοντας το κατά τους 13-9 ως σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Τα πράγματα άλλαξαν στο επόμενο τέταρτο αφού οι μετέπειτα νικητές ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ παίρνοντας και μία συμπαθητική διαφορά. Οι Σαΐτης και Μαυράκης ξεχώρισαν έχοντας μαζί οχτώ πόντους ενεργητικό. Στον αντίποδα ο Σκυφτούλης σκόραρε άλλους τέσσερις πόντους ξεχωρίζοντας και στέλνοντας τους συμπαίκτες του στα αποδυτήρια υπολειπόμενους με 28-23.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε η αναμέτρηση μετά την επανέναρξή της αφού οι τυπικά γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία στο σκορ χωρίς να μπορέσουν να ξεφύγουν περαιτέρω. Οι Πλακομιχελάκης και Ασλάνογλου έβαλαν έκαστος τρεις πόντους ενώ ο Λυμπερόπουλος ήταν από τους καλύτερους με πέντε πόντους ενεργητικό. Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι Μπιζιώτης και Σκυφτούλης σκόραραν μαζί δέκα πόντους ενώ ο Παπαγεωργίου με δύο δίποντα ολοκλήρωσε τα ¾ με την ομάδα του να χάνει με 42-39.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τέλους αφού και στο τελευταίο σκέλος του αγώνα καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει ουσιαστικό προβάδισμα νίκης. Οι Gourme βρέθηκαν πιο κοντά σε αυτή όμως ο Μπιζιώτης με τρίποντο στο φινάλε έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί τα πάντα θα κρινόντουσαν εκ νέου σε μία κλωστή με τον Λυμπερόπουλο με μία εύστοχη βολή να στέλνει το ματς σε δεύτερη παράταση. Η ομάδα του Πλακομιχελάκη σοβαρεύτηκε στο έξτρα δεύτερο πεντάλεπτο, ούσα πιο εύστοχη και με τους Μπάρλα και Σαΐτη να βάζουν μαζί δέκα πόντους κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των αντίπαλων. Με αυτό το αποτέλεσμα πήγαν στο 3-0 ρεκόρ αφήνοντας τους αντίπαλους στο 1-1.

Καλύτερος παίκτης από τους νικητές ήταν ο Μαυράκης με 10 πόντους (3/5 διπ, 4/5 βολές και 9 ριμπάουντ), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπιζιώτης με 33 πόντους (7/11 διπ, 4/10 τριπ και 7/11 βολές).
Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 44,9% στα δίποντα (22/49), 22,2% στα τρίποντα (4/18) και 47,7% στις βολές (21/44). Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, είχαν 10 ασίστ, 22 κλεψίματα και 12 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 46,7% στα δίποντα (21/45), 21,9% στα τρίποντα (7/32) και 52,2% στις βολές (12/23). Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, είχαν 9 ασίστ, 33 κλεψίματα και 16 λάθη.

Gourmedistas (Πλακομιχελάκης): Πλακομιχελάκης 12(3), Αναστασόπουλος 4(1), Ασλάνογλου 6, Τουμπανάκης, Σαΐτης 13, Παπαϊωάννου, Καλοχριστιανάκης 9, Μαυράκης 10, Λυμπερόπουλος 10, Μπάρλας 13

Koutchers (Μήλος): Ιορδάνογλου 2, Μαργαρίτης 2, Παπαγεωργίου 12(1), Κουρλαμπάς 3(1), Κορδαλής 2, Μπαρλιάς 2, Μουμούρης 2, Νικολάου , Μακρόπουλος 2, Μπιζιώτης 33(4), Μήλος 2, Σκυφτούλης 13(1)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έδειξαν και οι δύο ομάδες για τη νίκη μέσα σε 50 λεπτά αγώνα.

Τι δεν μας άρεσε: Τα πολλά φάουλ που έκανα αμφότερες οι δύο ομάδες.