59
Limoges 17 14 7 19 5 62 -
Thu 12 16 22 7 2 59 -

Η … μπίλια έκατσε στην Limoges!

Σε ένα ματς για γερά νεύρα, το βράδυ της Δευτέρας 25 Νοεμβρίου, στο κλειστό Athens Sports Hall του Κολωνού, οι Limoges πήρε τη νίκη στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, με 62-59, απέναντι στην μαχητική Thunder!
Το ματς ξεκίνησε με την κολόνα των γηπεδούχων Σταμάτη (11) ζεστό, ο οποίος ευστόχησε σε τρία τρίποντα, γεγονός που έδωσε ψυχολογία στη Limoges, ο Παναγάτος (6) ήταν ζεστός στο ποστ, της έδωσε ένα προβάδισμα 3-5 πόντων, με τους Τζούρτο (4) και Μαστορίδη (4) να είναι καλοί επιθετικά για τους φιλοξενούμενους Thunder. (17-12)
Ακόμη πιο ισορροπημένη η δεύτερη περίοδος, με τον Λαγό (2) να ξυπνάει και να βρίσκει δύο φορές στόχο από τα 6.75, να παρασύρει μαζί του τον Σαμπάνη (4) που όρθωσε ανάστημα, με τον Γκουρβέλο (7) από τη Limoges να αναλαμβάνει πιο ενεργητικό ρόλο, να βοηθάει παράλληλα πολύ στον τομέα των ριμπάουντ, με το σκορ να κλείνει 31-28 υπέρ των γηπεδούχων για ημίχρονο.
Αποφασισμένοι να φέρουν το ματς τούμπα οι Thunder, βγήκαν ψυχωμένοι από τα αποδυτήρια, με το επιμέρους 7-22 της  τρίτης περιόδου να δείχνει πολλά, με τον Τζούρτο (7) να επανέρχεται, τον Λαγό να σκοράρει τρία τρίποντα, με το τελευταίο του στεπ μπακ, να κλείνει και το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 38-50, με τη Limoges να δυσκολεύεται να βρει ρυθμό και να είναι ιδιαίτερα άστοχη.
Κάπου εκεί, στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Αναστόπουλος (7) της Limoges βγήκε μπροστά, με όμορφες ατομικές ενέργειες, παρέσυρε τους συμπαίχτες του, ο Σταμάτης (5) δε θα μπορούσε να λείψει, με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μια μεγάλη ημι-ανατροπή, οδηγώντας το ματς στην παράταση, καθώς οι προσπάθειες του Σαμπάνη (4) δεν ήταν αρκετές για τους Thunder στο να καθαρίσουν το ματς και να πάρουν τη νίκη. (57-57)
Εκεί οι έμπειροι Limoges,ήξεραν τον τρόπο να πάρουν το ματς, με τον Ρουμελιώτη (3) και δύο βολές τους Γκουρβέλου, να φτάνουν στη νίκη και στο 6-5 στη βαθμολογία, με τη Thunder να χάνει μια μεγάλη ευκαιρία για βαθμολογική ανάσα και μια νίκη ψυχολογίας. (62-59)
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Παναγάτος έχοντας 11 πόντους, 17 ριμπάουντ και ένα λάθος. Από πλευράς Thunder ξεχώρισε ο Γιώργος Λαγός έχοντας 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λαθάκια.
Συνολικά η Limoges είχε 23/66 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 12/25 βολές, 49 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκανε 7 κλεψίματα, ένα μπλοκ και 14 λάθη. Η Thunder συνολικά είχε 22/83 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 9/12 βολές, 46 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκανε 7 κλεψίματα και 9 λάθη.

Limoges ( Ευριπιώτης): Θωμαδάκης 5, Αναστόπουλος 7, Ρουμελιώτης 7 (4 ριμπ), Παναγάτος 11 (7 ριμπ), Σταμάτης 18 (3), Γκουρβέλος 14 (14 ριμπ), Δεληγιώργης.

Thunder (Λαγός-Ζαράνης): Ζαράνης, Λαγός 20 (5), Ζαΐμης 8 (6 ριμπ), Αναστόπουλος 2 (11 ριμπ), Τζούρτος 14 (5 ριμπ), Σαμπάνης 9 (7 ριμπ), Μαστορίδης 6.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη ανατροπή της Limoges στο τελευταίο δεκάλεπτο, ομάδα που δεν παρατάει τα όπλα ποτέ!

Τι δεν μας άρεσε: Η έλλειψη συγκέντρωσης των παικτών της Thunder στο τέλος, καθώς και ο τραυματισμός του Σταμάτη.