14/06/2022
SKG Sonics 14 9 13 17 - 53 -
Puebla BC 10 14 19 13 - 56 -

Η νίκη ήρθε για τους Puebla BC!

Την πρώτη τους νίκη κατάφεραν να πετύχουν οι Puebla απέναντι στους μαχητικούς SKG Sonics με τελικό σκορ 53-56 βάζοντας με αυτή τους την εμφάνιση γερές βάσεις για την συνέχεια.

Το παιχνίδι ξεκίνησε εξαιρετικά για τους SKG Sonics καθώς μετά από ένα όμορφο Passing game ο Στράντζαλης θα βρεθεί μόνος του και έτσι θα ανοίξει το σκορ για την ομάδα του , όμως οι Puebla δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια και έτσι αρχικά χάρης στις ατομικές ενέργειες του Σουρμελίδη θα μπορέσουν να μείνουν κοντά και όχι να πάρουν την διαφορά καθώς οι Sonics με την φοβερή τους άμυνα θα περιορίσουν τους αντιπάλους τους στους 10 πόντους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως ήταν η σειρά των Puebla καθώς με τον γρήγορο ρυθμό που επέβαλλαν αλλά και τα πολλά εύστοχα σουτ που είχαν , κατάφεραν όχι μόνο να μειώσουν αλλά και να περάσουν μπροστά στο σκορ με την ελάχιστη διαφορά με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου οι Puebla έδειξαν ότι θέλουν να τελειώσουν το παιχνίδι και έτσι έκαναν τα αδύνατα δυνατά για να μπορέσουν να ξεφύγουν στο σκορ το οποίο και κατάφεραν για λίγο , όμως οι Sonics κυρίως με τα σουτ του Σιβένα μπόρεσαν να μείνουν κοντά στο σκορ και να κρατήσουν την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο όμως οι Sonics χάρης σε ένα ξέσπασμα που είχαν κατάφεραν να μειώσουν αρκετά την διαφορά και να βάλουν δύσκολα στους Puebla για ακόμη μια φορά στέλνοντας το παιχνίδι εκεί ακριβώς που το ήθελαν δηλαδή στην αντοχή , όμως μερικές λάθος επιλογές θα δώσουν την νίκη στους συγκεντρωμένους Puebla με τελικό σκορ 53-56.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Νεκτάριος Καριοφίλης ο οποίος πέτυχε ένα τρομερό double double με 12 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Sonics άξιος αναφοράς είναι ο Σωτήρης Γιώγιος ο οποίος πέτυχε και αυτός double double με 11 πόντους 14 ριμπάουντ.

SKG Sonics: Τρύφων 2 , Γιώγιος 11 , Κολέρδας 3 , Στράντζαλης 8 (2) , Συρόπουλος 9 (2) , Παπουδάρης 3 , Σιβένας 17 (3)

Puebla BC: Σουρμελίδης 23 (5) , Καριοφίλης 12 (2) , Πάχτας 5 , Αλεξανδρίδης , Λαπαρίδης , Χασεκίδης 16 (1) , Τσιάκαλης