04/11/2023
Valhalla Phantoms 14 14 13 19 - 60 -
Μία + Μία 19 4 19 7 - 49 -

Η νίκη στους Βίκινγκς!

Σάββατο βράδυ, στο κλειστό του Κολωνού, αναμετρήθηκαν οι Valhalla Phantoms, με την Μία συν Μία για το πρωτάθλημα της Development league, με τους γηπεδούχους να παίρνουν σπουδαία νίκη με 60-49.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για να δούμε ένα ωραίο και επιθετικό ματς. Λίγο καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι στην αρχή προηγήθηκαν με 5 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 14-19.

Σαφώς καλύτεροι εμφανίστηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, με τον Κρινή να ανεβάζει ρυθμούς και να σκοράρει 8 πόντους. Για την Μία συν Μία, ο Γερόλυμος ήταν αυτός που βοήθησε επιθετικά με 6 πόντους κάνοντας, το 28-23 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι άρχισαν και πάλι να παίζουν ωραίο μπάσκετ και κατάφεραν να περάσουν πάλι μπροστά στο σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 41-42.

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού αναμενόταν συναρπαστικό, καθώς οι δύο ομάδες πήγαινε χέρι χέρι μέχρι το τέλος. Ένα μικρό ξέσπασμα της Valhalla Phantoms, με τον εκπληκτικό Τσινιόκα να πετυχαίνει 6 πόντους, λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού, ήταν αυτό που έδωσε την μεγάλη νίκη με 60-49.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τσινιόκα με 12 πόντους, 21 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γερόλυμος με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 λάθος.

Οι γηπεδούχοι είχαν 7/14 βολές, 10/57 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασιστ, έκαναν 9 κλεψίματα και 10 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/26 βολές, 11/48 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 21 λάθη.

Valhalla Phantoms(Γεωργακάς): Γεωργακάς 14 (3), Κοκολάς, Δρόσος, Κρινής 18, Κότσιρας, Μπασαδήμας 2, Νικολάου 6 (2), Παπαϊωάννου, Φλάκας 8, Τσινιόκα 12

Μία συν Μία(Ντελάλης): Γιερόλυμος 16 (2), Δάσκαλος, Θεοφίλης 5, Κολυπέρας 8 (1), Λαγός 3 (1), Μαυράκης 3 (1), Ντελαλής 4, Τζοτζόκος

Τι μας άρεσε: Το φινάλε του παιχνιδιού!