23/11/2021
Patras Orlando Tragic - - - - - 63 -
Peteenagers BC - - - - - 57 -

Η νιότη κέρδισε την εμπειρία.

Χαρακτηριστικός του παιχνιδιού είναι ο τίτλος του συγκεκριμένου άρθρου. Πιο αναλυτικά, η νεανική ομάδα των Orlando Tragic αναμετρήθηκε με τους βετεράνους Peteenagers.Ο αγώνας ήταν ντέρμπι, με τις 2 ομάδες να τα δίνουν όλα για όλα. 63-57 ήταν το τελικό σκορ καθώς με οδηγούς Καπώνη και Πετρόπουλο, η ομάδα του Orlando επέστρεψε στις νίκες!

Πολύ καλά ξεκίνησαν στην 1η περίοδο οι «πετεινοί». Με σετ αλλά και με γρήγορες επιθέσεις δημιούργησαν μια διαφορά 5 πόντων, σκοράροντας 16 πόντους συνολικά. Στους 11 πόντους έμεινε η ομάδα του Orlando, που ξεκίνησε νωχελικά. 8 πόντους με 2 τρίποντα πέτυχε ο εκπληκτικός Κουλούρης και 5 ο cutter Λέζος. Στην αντίπερα όχθη, 6 πόντους είχε ο Λάζαρης και σε 1 σουτ έξω από τα 6,75 ευστόχησε ο Μπολάνο.

Το πόδι στο γκάζι πάτησαν οι γηπεδούχοι στο 2ο δεκάλεπτο. Μάλλον είχαν κάποιο Toyota Supra ή κανένα Mitsubishi Lancer Evolution , γιατί μόνο έτσι εξηγείται το επιμέρους 23-6! 9 πόντους πέτυχε ο τρομερός Λάζαρης και 7 ο Μπολάνο. Γενικά οι Patras Orlando Tragic έκαναν πάρτι στο 2ο μισό του α’ ημιχρόνου και δημιούργησαν μια διαφορά της τάξεως των 11 πόντων. Εκτός τόπου και χρόνου ήταν οι Peteenagers. 4 πόντους είχε ο Κουλούρης.

Κατά 6 πόντους μείωσαν την διαφορά οι «πετεινοί» στην 3η περίοδο. Μπροστάρης στην προσπάθεια αυτή των φιλοξενούμενων ήταν ο Λέζος με 7 πόντους και πολύ καλές άμυνες. Οι OT επαναπαύθηκαν στο καλό 2ο δεκάλεπτο και έχασαν μεγάλο μέρος της διαφοράς τους. 14-20 ήταν το επιμέρους σκορ.

Με την διαφορά στους 6 πόντους, οι γηπεδούχοι είχαν τον 1ο λόγο για την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα. Μπορεί οι Peteenagers να έπαιξαν καταπληκτικό full court press, αλλά αστόχησαν σε κάποια σημαντικά σουτ και εν τέλει ηττήθηκαν με σκορ 63-57. Σωτήριος ο Γοργίας για τους νικητές καθώς πέτυχε το πιο σημαντικό goal-foul του αγώνα. Από 2 καλάθια είχαν Λέζος και Ασπρούλιας για τους ηττημένους.

Mvp του αγώνα ήταν ο Σπύρος Καπώνης με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ (4-5), 1 ασίστ, 1 μπλοκ και 2 λάθη σε 20:55 λεπτά συμμετοχής. Για τους «πετεινούς» ξεχώρισε ο Μέμος Λέζος με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ (4-7), 3 κλεψίματα και 1 λάθος σε 29:27 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, οι Patras Orlando Tragic είχαν 21/56 δίποντα (37,5%), 4/15 τρίποντα (26,7%), 9/15 βολές (60%), 52 ριμπάουντ (20-32), 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 17 λάθη. Οι Peteenagers είχαν 16/54 δίποντα (29,6%), 5/15 τρίποντα (33,3%), 10/15 βολές (66,7%), 39 ριμπάουντ (14-25), 5 ασίστ, 16 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 11 λάθη.

Patras Orlando Tragic(Σώκος): Καπώνης 10 (9 ριμπ), Πετρόπουλος 3 (17 ριμπ), Γοργίας 5, Κακαβάς 4, Λάζαρης 15, Μπολάνο 16, Παπαγεωργίου 4, Τασσόπουλος 6 (7 ριμπ).

Peteenagers(Ασπρούλιας): Χατζαντώνης 2, Λέζος 18 (11 ριμπ), Διαμαντόπουλος, Αλεξόπουλος 6, Παπαγιάννης, Δημητρόπουλος 5 (7 ριμπ), Κουλούρης 22, Ασπρούλιας 4 (7 ριμπ).

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Χριστόφορος Πετρόπουλος που μπορεί να μην σκόραρε (3 πόντοι), αλλά μάζεψε 17 ριμπάουντ και ήταν ο κύριος παράγοντας της καλής άμυνας των γηπεδούχων!

Τι μας άρεσε: Τα τρεξίματα και οι αντοχές των POT!