08/06/2023
Miami Heets 19 17 18 12 - 66 -
Μίνωες 16 23 15 15 - 69 -

Η πρώτη μάχη στους Μίνωες!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Μίνωες κέρδισαν τους Miami Heets με 66-69 και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Top16 της Summer Evolution League!

Μάχες σώμα με σώμα παρακολουθήσαμε από το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Miami Heets να προηγούνται με 19-16, χάρη σε 8 πόντους του Δρίτσα, 7 του Γιαννίρη και 4 του Κούρκουλου. Ο Αλτσαντζής με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Παγώνας.

Στην δεύτερη περίοδο οι Μίνωες ανέβασαν αισθητά την απόδοσή του και με 11 πόντους του Παγώνα, 7 του Αλτσαντζή και τρίποντο του Βλάχου, βρέθηκαν στο +8, 31-39. Αντέδρασαν στο φινάλε του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι και με τρίποντο του Δρίτσα και καλάθι του Αναστασίου, μείωσαν στους 3, 36-39, ενώ νωρίτερα οι Γιαννίρης και Κούρκουλος σκόραραν από 5 πόντους έκαστος.

Ούτε και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου μπόρεσε κάποια ομάδα να ξεφύγει στο σκορ και έτσι στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 54-54. Για τους Miami Heets από 6 πόντους έβαλαν οι Αναστασίου και Δρίτσας, ενώ για την παρέα του Παπαστάμου 8 πόντους έβαλε ο Αλτσαντζής και ένα τρίποντο ο Γκατζιάς. Σκορ τρίτης περιόδου 54-54!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το ντέρμπι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τους Μίνωες να επικρατούν με 66-69, μετά από μεγάλα σουτ των Αλτσαντζή και Παγώνα. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν οι Δρίτσας, Κούρκουλος και Αναστασίου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/17 βολές, 19/38 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 9/14 βολές, 15/37 δίποντα και 10/26 τρίποντα. Μάζεψαν 27 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Miami Heets ο Δρίτσας με 22 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές, 4/8 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 5 λάθη. Betsson mvp για τους Μίνωες ο Αλτσαντζής με 30 πόντους, έχοντας 6/8 βολές, 6/13 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 3 λάθη.

Miami Heets (Μαρινάκης): Αναστασίου 11, Γιαννίρης 16 (2), Δρίτσας 22 (3), Κούρκουλος 13 (1), Μαρινάκης, Ταγματάρχης 2, Τζουβανάκης 2

Μίνωες (Μπαχάς): Αλτσαντζής 30 (4), Αλεξόπουλος Α., Αλεξόπουλος Ν. 4, Βλάχος 5 (1), Γαλίτης, Παγώνας 23 (4), Γκατζιάς 5 (1), Μπαχάς 2

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων!