02/11/2020
Limoges 25 15 12 14 - 66 -
West Kings 15 10 22 16 - 63 -

Η παλιά καλή Limoges!

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο, όπου και πήρε σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη, η Limoges κέρδισε τους West Kings με 66-63 για την όγδοη αγωνιστική της Elite League και πήρε το τέταρτο ροζ φύλλο αγώνα.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την ομάδα του Ευριπιώτη, καθώς με δύο τρίποντα του Τρούσα, 5 πόντους του Γιαννόπουλου, 4 του Δακουτρού και βοήθειες των Δαβιλά – Μπραντίτσα, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά 13 πόντων, 25-12. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 25-15, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων από την γραμμή της φιλανθρωπίας ο Βαγγέλης Τσεμπέρης, ενώ νωρίτερα το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Γκουρβέλος με 4 πόντους.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με την Limoges να έχει τον πλήρη έλεγχο της συνάντησης και με 5 πόντους του Ρουμελιώτη και 4 του Δαβιλά, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 15 πόντων, 40-25. Δεν μπόρεσαν οι West Kings να πλησιάσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά το νέο τρίποντο του Γκουρβέλου και τα δίποντα των Μπερδεμπέ, Γιοβάνη και Φωτόπουλου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Βασιλιάδες βρήκαν τα πατήματα τους και με δράστες στην επίθεση τους Γκουρβέλο (7π), Μπερδεμπέ (6π), Πεζούλα (5π) και Κυρμίζογλου (4π), επέστρεψαν από το 45-29 και μείωσαν στους 5, 52-47. Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα οι Γιαννόπουλος και Δαβιλάς με 7 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 52-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Λιμουζό άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με τους Ρουμελιώτη (6π), Σταμάτη (3π) και Δαβιλά (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, έφτασαν στη νίκη με 66-63. Πάλεψε μέχρι το φινάλε για τη μεγάλη ανατροπή η ομάδα του Μαρφαντά, ωστόσο τόσο οι 7 πόντοι του Γιοβάνη, όσο και οι 4 του Πεζούλα δεν ήταν αρκετοί.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/18 βολές, 14/45 δίποντα και 9/27 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/22 βολές, 20/46 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Κορυφαίος της Limoges ο Γιαννόπουλος με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 3/10 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των West Kings ο Γιοβάνης με 11 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 4/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Limoges (Ευριπιώτης): Δαβιλάς 13 (1), Μπραντίτσας 5, Ρουμελιώτης 11 (3), Παπαδόπουλος 4, Τρούσας 8 (2), Σταμάτης 5 (1), Γιαννόπουλος 14 (2), Δακουτρός 6, Βασιλόπουλος

West Kings (Μαρφαντάς): Μαστρογιαννάκης, Τσεμπέρης Γ., Κυρμίζογλου 6, Γιοβάνης 11, Πεζούλας 11 (1), Τσεμπέρης Β. 1, Μπερδεμπές 11, Καραγκούνης, Αναστόπουλος 3, Φωτόπουλος 2, Σταυρούλης 2, Γκουρβέλος 16 (2)

Τι μας άρεσε: Τόσο το εκπληκτικό πρώτο μέρος της Limoges, όσο η προσπάθεια των West Kings για την ανατροπή στο φινάλε!