21/11/2019
Λεγάμενοι BC 7 17 15 24 - 63 -
Στιφάδο Bulls 15 17 19 22 - 73 -

Η παράδοση συνεχίζεται για τους Στιφάδο Bulls!

Σε ένα κακό, από πλευράς θεάματος, οι Στιφάδο Bulls κέρδισαν με 63-73 τους Λεγάμενους για την ένατη αγωνιστική της Elite League, τηρώντας την παράδοση (10-2) και έτσι θα πάνε αλώβητοι στο ντέρμπι κορυφής απέναντι στους Γκουρούδες!

Με 5 συνεχόμενους πόντους του Γκανιάτσα, οι Λεγάμενοι προηγούνταν με 5-4 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στην συνέχεια, όμως, της περιόδου η ομάδα του Κοσμίδη ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με τους Πρόκο – Καττή να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 7 και 4 πόντους, αντίστοιχα, πήρε αέρα 8 πόντων, 7-15!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Στιφάδο Bulls διατήρησαν εύκολα το τιμόνι στα χέρια τους, χτίζοντας μάλιστα διψήφια διαφορά 13 πόντων, 17-30, 3:00 για την ανάπαυλα, χάρη σε 5 νέους πόντους του Πρόκου, 4 του Μπασδάνη και άλλους τόσους του Καττή. Το μόνο που κατάφερε το συγκρότημα του Χαϊκάλη ήταν να ρίξει την διαφορά στους 8, 24-32, με τους Θρουβάλα και Δημουλιά να πετυχαίνουν από 5 πόντους έκαστος, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσε ο Boboric.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Ταύροι είδαν τον αντίπαλο να πλησιάζει στον πόντο, 31-32, κάτι που τους “ξύπνησε”, αφού με 8 πόντους του Λίγγου και 5 του Θεοδωρόπουλου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με αέρα 12 πόντων, 39-51. Τους Πειραιώτες κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Γκανιάτσας και Βρεττάκος με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 39-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο είδαμε πολλά φάουλ, λίγο μπάσκετ, με την ομάδα του Χατζή να φτάνει εύκολα στη νίκη με 63-73, έπειτα από 13 ακόμη πόντους του Πρόκου και 6 του Μπασδάνη. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Θρουβάλας (11π) και Γκανιάτσας (5π), ενώ από 3 πρόσθεσαν οι Βρεττάκος και Στάντζος.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας 10/19 βολές, 16/39 δίποντα και 7/24 τρίποντα. Πήραν 30 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 9 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 20/24 βολές, 19/37 δίποντα και 5/22 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Λεγάμενων ο Θρουβάλας με 20 πόντους, έχοντας 5/7 βολές, 6/10 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Mvp των Στιφάδο Bulls ο Λίγγος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές και 5/6 δίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, σέρβιρε 3 έτοιμα καλάθια, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ.

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Στάντζος 3, Σιγάλας 2, Βρεττάκος 8 (2), Θρουβάλας 20 (1), Γκανιάτσας 16 (2), Σαμαρτζής 4, Δημουλιάς 5 (1), Δασκαλόπουλος, Boboric 5 (1)

Στιφάδο Bulls (Κοσμίδης): Λίγγος 12, Πρόκος 30 (3), Καττής 8, Θεοδωρόπουλος 7 (1), Παγουλάτος 2, Κολέγκας, Μπασδάνης 12 (1), Βαρβιτσιώτης 2

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Στιφάδο Bulls, φτάνοντας δίκαια στη νίκη!