Los Abeles Fakers 12 11 8 12 - 43 -
Gunners 13 16 7 14 - 50 -

Η πέμπτη "κανονιά"!

Πέντε έκαναν τις νίκες τους στην Evolution League οι Gunners αφού επικράτησαν των Los Abeles Fakers στο κλειστό του Περιστερίου.

Σε χαμηλό τέμπο κυμάνθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα προσεκτικές στις επιθέσεις τους. Οι Gunners πήραν τελικά προβάδισμα βραχείας κεφαλής χάρη στους Καραμπέτσο, Ακουμιανάκη και Πάνια (12-13). Οι γηπεδούχοι από την άλλη μεριά σκόραραν με τους Βογιατζή και Αντωνάκη και παρέμειναν ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι "κανονιέρηδες" με βασικό πρωταγωνιστή τον Ακουμιανάκη και άξιο συμπαραστάτη τον Κογιώνη, κατάφεραν να κρατήσουν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (23-29). Οι Fakers είδαν τους Ουζουνίδη και Κωνσταντίνου να συνδέονται με το καλάθι και να τους βοηθούν σημαντικά στην επίθεση, όμως το πρόβλημα στην άμυνα ήταν κάτι παραπάνω από εμφανές.

Κακό από άποψη ποιότητας και παραγωγικότητας ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το... σταγονόμετρο. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν ωστόσο ευνοημένοι από την κατάσταση αυτή και με επιμέρους σκορ 8-7 διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα (31-36). Ο Βογιατζής ήταν αυτός που τράβηξε το... κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων που ωστόσο έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Οι Gunners άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκαναν σωστή διαχείριση και με καλάθια των Καραμπέτσου, Παπαδόπουλου και Ακουμιανάκη σε καίρια σημεία, κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις για να φέρουν τούμπα το ματς, όμως κάποιες λάθος επιλογές στην επίθεση και κάποια χαμένα ριμπάουντ τους στοίχισαν τη νίκη.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κογιώνης με 8 πόντους (4/6 δίποντα, 10 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/43 δίποντα, 1/16 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/60 δίποντα, 2/22 τρίποντα και 8/21 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Los Abeles Fakers (Φωτεινός): Αντωνάκης 15 (1), Βογιατζής 11, Κωσταντίνου 6, Λουκαΐτης 4, Ουζουνίδης 4, Τσαντζαλής, Φωτεινός 3

Gunners (Παναγόπουλος): Ακουμιανάκης 19 (1), Ζούρος 2, Καραμπέτσος 11, Κογιώνης 8, Πάνιας 8 (1), Παπαδόπουλος 2, Πατσίκας

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ.