29/10/2020
Peristeri Trelleborg 14 16 15 10 - 55 -
Collectors 12 11 12 14 - 49 -

Η Peristeri Trelleborg νικάει κιόλας!

Την πρώτη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Peristeri Trelleborg η οποία επικράτησε των Collectors στο κλειστό γήπεδο του Περιστερίου με 55-49. Στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η Trelleborg είχε το προβάδισμα και με προίκα το +10 της τρίτης περιόδου κατάφερε να μείνει μπροστά στο σκορ και να κερδίσει.

Καλύτερα ξεκίνησε η Peristeri Trelleborg την αναμέτρηση και με δύο εύστοχα τρίποντα έκανε το 8-0 (2′). Οι Collectors βρήκαν τον δρόμο για το αντίπαλο καλάθι και μείωσαν 10-7 (5′), ενώ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου έριξαν την διαφορά στην μία κατοχή. Ο Παύλου είχε εφτά πόντους για την Peristeri Trelleborg, ο Κυριακού με τέσσερις πρώτος σκόρερ των Collectors.

Στην δεύτερη περίοδο οι Collectors πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στην αναμέτρηση με 0-6 σερί, 14-18 (13′). Μετά από τέσσερα λεπτά κατάφεραν οι παίκτες της Trelleborg να σκοράρουν αλλά πήραν φωτιά και πέτυχαν 16 πόντους σε έξι λεπτά. Έτσι πήραν προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο με 30-23 αφού εκτός της επίθεσης ανέβασαν ρυθμό και στην άμυνα. Ο Δρακόπουλος πέτυχε εννέα πόντους με τρία τρίποντα για τους Πορτοκαλί, ο Αγγελομάτης πρόσθεσε πέντε για τους “Συλλέκτες”.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι Collectors έδειξαν ότι ήταν ικανοί για την ανατροπή. Με 4-8 στα πρώτα πέντε λεπτά έκαναν το 34-31, όμως δέχτηκαν 7-0 σερί για να ανέβει πρώτη φορά η διαφορά στο +10 για την Peristeri Trelleborg, 41-31 (27′). Το δεκάλεπτο έληξε 45-35 με τους Δαλέζο, Βαγενά και Δρακόπουλο να έχουν από τέσσερις πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ ο Αγγελομάτης είχε έξι για τους φιλοξενούμενους.

Ξεκίνημα στο τελευταίο δεκάλεπτο και η Peristeri Trelleborg έδειχνε να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Οι Collectors ωστόσο μείωσαν το σκορ, 50-45 (35′), και έδειχναν ικανοί να κάνουν την ζημιά στην Peristeri Trelleborg. Ο Δρακόπουλος ανέλαβε δράση και κράτησε την ομάδα του μπροστά σε όλη την διάρκεια του υπολοίπου παιχνιδιού και έτσι η Trelleborg κατάφερε να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν με 55-49. Ο Δρακόπουλος πέτυχε τους εφτά από τους δέκα πόντους της ομάδας του στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Αγγελομάτης πέτυχε οχτώ για τους ηττημένους.

Καλύτερος του παιχνιδιού ο Παύλου με 10 πόντους (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές), 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη και 2 μπλοκ. Για τους Collectors ξεχώρισε ο Τεπελίδης με 7 πόντους (3/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές ), 19(!!) ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη και 2 μπλοκ.

Συνολικά η Peristeri Trelleborg είχαν 15/50 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 7/14 βολές, 38 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 9 λάθη, 11 κλεψίματα και 2 μπλοκ. Οι ηττημένοι είχαν 19/49 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 8/16 βολές, 42 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 17 λάθη και 3 μπλοκ.

Peristeri Trelleborg (Δρακόπουλος Α.): Βαγενάς 9 (1), Τάτσης 1, Δρακόπουλος 20 (4), Δαλέζος 6, Μονιός, Σταυρόπουλος, Τύρος 9 (10ρ), Παύλου 10 (1τρ 7ρ), Τσίντζας.

Collectors (Αγγελομάτης): Μιχαηλίδης 3 (1), Κυριακού 9 (11ρ), Λαγός 4, Αγγελομάτης 21 (10ρ), Τεπελίδης 7 (19ρ), Χαραλαμπόπουλος 5, Σαββέριος.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση του Δρακοπούλου από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα και φυσικά του Αγγελομάτη με Double Double.