19/11/2019
Old School 12 15 12 15 - 54 -
Space Hellas 9 10 25 18 - 62 -

Η πίεση ήταν το κλειδί για την Space Hellas!

Πολύ όμορφο μπάσκετ, με ανατροπή στο σκορ, είδαμε το βράδυ της Τρίτης 19/11/2019, από τους Old School και την φιλοξενούμενη Space Hellas. Η τέταρτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Master League, βρήκε νικητές την Space Hellas με 54-62, παρά το γεγονός ότι, η “Παλαιά Σχολή” κρατούσε τον έλεγχο του παιχνιδιού καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου μισού του αγώνος.

Κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου και οι δύο ομάδες είχαν πολλές και καλές επιθετικές επιλογές, αλλά αυτό δεν ανταποκρινόταν & στο σκορ, καθώς η περίοδος έληξε με σκορ 12-9 υπέρ των Old School. Από πλευράς Old School o Χατζηαργύρης σκόραρε 4 πόντους και τον ακολούθησαν οι Rimmer και Καρακίτσος με 3 πόντους έκαστος, και ο Ηλιάδης Χρήστος με 2. Οι παγωμένοι σε αυτήν την περίοδο παίκτες της Space Hellas αθροίσανε 5 πόντους από τον Ντουμάνη και δώσανε το παρών και οι Κωνσταντινίδης και Βεργογιάννης με ένα καλάθι ο καθένας.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες φάνηκαν να έχουν ανεβάσει στροφές στις μηχανές τους. Οι Old School ωστόσο έβρισκαν πιο εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, με ηρεμία και απλό μπάσκετ. Στην περίοδο αυτή η Space Hellas άρχισε να πιέζει σε όλο το γήπεδο μετά από μόλις ενάμιση λεπτό παιχνιδιού, για να φτάσει στην πρώτη ισοφάριση με 17-17, 7:14 πριν τη λήξη της περιόδου. Η περίοδος έληξε 27-19 με επιμέρους σκορ 15-10 υπέρ των Old School, από τους οποίους ο Rimmer θα πετύχει 6 πόντους, από 3 Χατζηαργύρης και Πισιμίσης, και ένα δίποντο ο Καρακίτσος. Οι αντίπαλοι είχαν 6 πόντους από τον Βεργογιάννη και από 2 Ντουμάνης και Κωνσταντινίδης.

Στην τρίτη περίοδο είναι που η ζυγαριά αρχίζει να γέρνει προς τη μεριά της Space Hellas. Ότι δεν έκαναν στις δύο πρώτες περιόδους, το έκαναν στην τρίτη καθώς το επιμέρους σκορ θα γίνει 12-25 υπέρ τους και τελικό σκορ περιόδου 39-44. Έβγαλαν πολύ ένταση στο παρκέ, για να πιέσουν σε όλο το γήπεδο τους Old School και να τους βγάλουν από το ρυθμό που είχαν ως την τρίτη περίοδο, και τα κατάφεραν. Η περίοδος έληξε 39-44 όπου ο Βεργογιάννης της Space Hellas πήρε φωτιά με 15 πόντους και τον ακολούθησαν οι Μπαμπάκος και Ντουμάνης με 4, ενώ σκόραρε και ο Καπόπουλος 2 πόντους. Οι Old School μοίρασαν το σκορ με 3 πόντους από Rimmer και Φιλιππόπουλο και 2 πόντους Ηλιάδης Χρήστος, Πισιμίσης και Χατζηαργύρης.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Space Hellas ήξερε πλέον τι να κάνει για να συνεχίσει να φτάνει στο καλάθι, ενώ η Old School έδειχνε να έχει κουραστεί από την πίεση σε όλο το γήπεδο, με αποτέλεσμα να φτάσουμε στο τελικό σκορ 54-62 υπέρ των φιλοξενούμενων. Το σκορ της περιόδου ήταν 15-18 όπου είδαμε από την Old School τον Πισιμίση να σκοράρει 5 πόντους, τους Rimmer και Χατζηαργύρη από 4 και τον Ηλιάδη Χρήστο 2. Οι νικητές είχαν πολυφωνία με τον Ντουμάνη να σκοράρει 5 πόντους, 4 πόντους πρόσθεσε ο Βεργογιάννης φτάνοντας τους 27, ενώ 3 είχε ο Αναστασόπουλος και από 2 Μπαμπάκος, Καπόπουλος και Ηλιόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/15 βολές, 22/61 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Οι Old School είχαν αντίστοιχα 5/9 βολές, 17/37 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 11 λάθη

Mvp για τους Space Hellas ο Βεργογιάννης με 27 πόντους, έχοντας μία άστοχη βολή, 12/24 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ (3 επιθετικά), μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότεροι για τους Old School, με το ίδιο efficiency (14), ήταν δύο παίκτες τους, ο Rimmer με 17 πόντους, 4/7 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά , ενώ υπέπεσε σε 2 λάθη. Παράλληλα ο Ηλιάδης Χρήστος είχε 6 πόντους με 3/9 δίποντα και 0/1 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και δεν υπέπεσε σε λάθη.

Old School (Καρακίτσος): Πισιμίσης 10 (1), Rimmer 17 (3), Καρακίτσος 5, Ηλιάδης 6, Χατζηαργύρης 13, Φιλιππόπουλος 3 (1), Μπαρμπαρούτσης.

Space Hellas (Ντουμάνης): Αναστασόπουλος 3 (1), Βεργογιάννης 27 (1), Κωνσταντινίδης 4, Μπαμπάκος 6, Ντουμάνης 16 (1), Ηλιόπουλος 2, Καπόπουλος 4, Δουλαβέρης.

Τι μας άρεσε: Οι Space Hellas δεν επηρεάστηκαν ψυχολογικά από το άστοχο πρώτο ημίχρονο και η καθοδήγηση από τον coach τους, στην αντιμετώπιση του σταθερού ρυθμού σκοραρίσματος των Old School.

Τι δεν μας άρεσε: Φάνηκε πως οι Old School δεν είχαν μελετήσει την πιθανότητα να δεχθούν πίεση σε όλο το γήπεδο ή κουράστηκαν πολύ από την άμυνα αυτού του είδους.