27/04/2022
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 16 18 19 22 - 75 -
Deportivo Faliro 17 20 18 19 - 74 -

Η πιο γλυκιά ήττα της Deportivo!

Στις 8 καλύτερες ομάδες της Master League βρίσκεται από χθες το βράδυ η Deportivo HNC Coin, καθώς παρά την ήττα με 75-74 από τον  Αρχιστράτηγο Βασδέκη, υπερασπίστηκε το +5 του πρώτου αγώνα και περιμένει να δει τον αντίπαλο της από το ζευγάρι Αντίλαλος – Lyonmen!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Deportivo HNC Coin να προηγείται με 16-17, χάρη σε 4 πόντους του Μαρούσου, 4 του Μπουρβάνη και τρίποντα των Γάτσιου, Κριεκούκη και Μαρινάκη. Ο Γρατσιάτος με τρία τρίποντα και ο Μαγκανιάρης με ένα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 7 πόντους του Αναγνώστη, 4 του Γαρμπή, 4 του Μαρούσου και τρίποντο του Κριεκούκη, η παρέα του Μαρινάκη πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 34-37. Τον Αρχιστράτηγο Βασδέκη κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Τογγαλίδης και Μαγκανιάρης με 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα, ενώ από 3 πρόσθεσαν οι Συκάρης και Γρατσιάτος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Ισπανοί δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους, βρέθηκαν δύο φορές στο +8, 34-42 & 47-55, και έκλεισαν τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +2, 53-55, με τους Μαρούσο και Μπουρβάνη να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 8 και 5 πόντους, αντίστοιχα. Ο Γρατσιάτος με 7 πόντους και ο Τογγαλίδης με 4 ηγούνταν της επίθεσης της ομάδας του Παπαδόπουλου σε εκείνο το διάστημα, ενώ οι Κυριακίδης και Μουτεβελής έβαλαν από ένα τρίποντο ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 53-55!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Deportivo HNC Coin είχε τον απόλυτο έλεγχο και με δράστες στην επίθεση τους Μαρινάκη και Μπουρβάνη, κλείδωσε την πρόκριση, όταν και βρέθηκε στο +8, 64-72, 2:00 για το τέλος. Το μόνο που κατάφερε ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης ήταν να κλέψει τη νίκη με 75-74, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Σκαπετοράχη, Μουτεβελή και Γρατσιάτου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/16 βολές, 12/34 δίποντα και 13/43 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/26 βολές, 20/43 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος για τον Αρχιστράτηγο Βασδέκη ο Γρατσιάτος με 24 πόντους (double-double), έχοντας 6/7 βολές, 3/10 δίποντα και 4/13 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp της Deportivo HNC Coin ο Μαρούσος με 16 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές και 6/10 δίποντα, ενώ πήρε 12 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη.

Αρχιστράτηγος Βασδέκης (Παπαδόπουλος): Γρατσιάτος 24 (4), Ευσταθίου, Καράβης 2, Κυριακίδης 3 (1), Λιοφάγος, Μαγκανιάρης 8 (2), Μουτεβελής 12 (3), Σκαπετοράχης 6 (2), Συκάρης 7, Τογγαλίδης 13 (1), Βαρώτσος

Deportivo HNC Coin (Μαρινάκης): Αναγνώστης 9, Γάτσιος 6 (1), Γαρμπής 8, Κριεκούκης 10 (2), Κόφφας, Μαρινάκης 9 (3), Μαρούσος 16, Μπουρβάνης 16

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης και το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!