22/10/2021
Frigo Driver 13 14 17 14 - 58 -
Τεμπελχανάδες 13 15 3 11 - 42 -

Η πληρότητα οδήγησε τους Frigo Driver!

Με όπλο το βάθος του πάγκου τους, οι Frigo Driver κέρδισαν εύκολα τους Τεμπελχανάδες με 58-42 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και πήραν την πρώτη τους νίκη στον έβδομο όμιλο της D2-League, μετά την ολοκλήρωση της δεύτερης αγωνιστικής.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 13-13. Ο Νικόλτσος με 7 πόντους και ο Καλαιτζάκης με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ για τους Τεμπελχανάδες 9 πόντους είχε ο Δημαράς και 4 ο Μακαρίτης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με τρεις τρίποντες βόμβες του Μακαρίτη, έμμεσο τρίποντο του Ανδρικόπουλου και 3 πόντους του Δημαρά, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 27-28. Τους Frigo Driver κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Μαγουλάς και Μαθιός με 7 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Παπαδάκη έσφιξε την άμυνά του και με δράστες στην επίθεση τους Μιχαλακάκο (5π), Νικόλτσο (3π) και Καλαϊτζάκη (3π), έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 13 πόντων, 44-31. Το μοναδικό καλάθι των Τεμπελχανάδων σε εκείνο το διάστημα σημείωσε ο Μακαρίτης έξω από την γραμμή των 6,75μ. Σκορ τρίτης περιόδου 44-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 4 παίχτες και έτσι οι Frigo Driver έφτασαν με σβηστές τις μηχανές τους στη νίκη με 58-42, έπειτα από 5 πόντους του Μιχαλακάκου και 4 του Μαρδά. Για την παρέα του Λεπίτκα στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Δημαράς (6π) και Ανδρικόπουλος (5π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/27 βολές, 18/52 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/11 βολές, 11/35 δίποντα και 6/28 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Κορυφαίος των Frigo Driver ο Μιχαλακάκος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 4/8 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Τεμπελχανάδων ο Ανδρικόπουλος με 10 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 3/6 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη.

Frigo Driver (Παπαδάκης): Καλαϊτζάκης 6 (1), Μαρδάς 5, Καπετανάκης, Κόκκαλης 2, Γκότσης 4, Μιχαλακάκος 11 (1), Μαθιός 7, Λουκατάρης 1, Μαγουλάς 11, Νικόλτσος 11 (2)

Τεμπελχανάδες (Λεπίτκας): Μακαρίτης 19 (5), Δημαράς 13, Λεπίτκας, Μαμακής, Ανδρικόπουλος 10 (1), Κώστας

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Frigo Driver!

Τι δεν μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Τεμπελχανάδες πλήρωσαν τις απουσίες τους στο δεύτερο μέρος!