04/01/2020
Aballiers 18 16 9 12 - 55 -
Most Wanted 15 20 17 16 - 68 -

Η πληρότητα καθάρισε για τους Most Wanted!

Στην δεύτερη θέση του πέμπτου ομίλου της D2-League ανέβηκαν οι Most Wanted, καθώς στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής επικράτησαν της πεντάδας των Aballiers με 55-68 στο κλειστό του Κολωνού!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Aballiers στο ντέρμπι, καθώς με 6 πόντους του Γραμματικού, 5 του Βερνίκου και τρίποντο το Τσαμπαλή, προηγήθηκαν με 8-0 στα πρώτα τρία λεπτά, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 18-15. Το δίδυμο Σαμπάνη και Πίκουλη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα, ενώ το πρώτο καλάθι είχε βάλει ο Καραμασιώτης έξω από την γραμμή των 6,75μ.

Στην δεύτερη περίοδο οι Most Wanted αποφάσισαν να πιέσουν τον αντίπαλο στο κατέβασμα της μπάλας, έκλεψαν αρκετές φορές και με δράστες τους Καραμασιώτη (9π) – Πίκουλη (5π), πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 34-35. Ο Γραμματικός με 7 πόντους και ο Θάνος με 6 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των μπλε σε εκείνο το διάστημα του παιχνιδιού.

Με τον Καραμασιώτη να συνεχίζει την εξαιρετική του εμφάνιση με ακόμη 11 πόντους και τους Κρινή, Πίκουλη και Γεωργακά να προσθέτουν από 2 πόντους ο καθένας, οι Καταζητούμενοι πήραν για πρώτη φορά αέρα 9 πόντων, 43-52. Τους Aballiers κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Γραμματικού, με τους Τσαμπαλή και Θάνο να συνδράμουν από 2 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 43-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Most Wanted έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και έφτασαν τελικά εύκολα στη νίκη με 55-68, έπειτα από 5 νέους πόντους του Καραμασιώτη, 5 του Γεωργακά και 4 του Κρινή. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Τσαμπαλής (7π), Γραμματικός (3π) και Θάνος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/14 βολές, 17/51 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/12 βολές, 20/61 δίποντα και 7/31 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Aballiers ο Γραμματικός με 21 πόντους (double-double), έχοντας 7/11 βολές, 4/8 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 5 λάθη και είχε 1 τάπα. Mvp των Most Wanted ο Καραμασιώτης με 28 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 4/6 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 8 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Aballiers (Τσαρτσάρας): Θάνος 12, Τσαρτσάρας 2, Γραμματικός 21 (2), Τσαμπαλής 13 (1), Βερνίκος 7 (1)

Most Wanted (Καραμασιώτης): Σαμπάνης 6, Καραμασιώτης 28 (6), Κότσιρας 2, Κουσάκης 2, Πίκουλης 9, Γεωργακάς 9 (1), Μητρόπουλος 2, Μιτζέλος, Ντάνασης 4, Κρινής 6

Τι μας άρεσε: Τόσο η μαχητικότητα των Aballiers, όσο και το επιθετικό κρεσέντο του Καραμασιώτη!