15/07/2022
Indians 13 18 13 16 - 60 -
Mandra Heat 14 5 11 14 - 44 -

Η πληρότητα των Indians τους έστειλε στους 4!

Στο Final Four της Summer D2-League πέρασαν οι Indians, καθώς στον προημιτελικό απέναντι στην πεντάδα της Mandra Heat επικράτησαν εύκολα με 60-44 και στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσουν τους Brooklyn Bets!

Καλύτερη εμφανίστηκε η Mandra Heat στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 8 πόντους του Ελευθεριάδη και 4 του Τσιλιώνη, προηγήθηκε με 3-10 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +1, 13-14. Ο Κάρμας με 8 πόντους και ο Μπακάλης με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Indians ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 6 νέους πόντους του Κάρμα, 4 του Βασσάλου και βοήθειες των Ζήση – Κασιμάτη, έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 31-19. Λίγα πράγματα για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το διάστημα, με τον Τσιλιώνη να σκοράρει και τους 5 πόντους της ομάδας του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Μήνα είχε τον απόλυτο έλεγχο, βρέθηκε μέχρι και στο +18, και με 4 πόντους του Βασσάλου και 3 του Κασιμάτη, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +14, 44-30. Ο Ελευθεριάδης ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση της Mandra Heat στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ από 2 είχαν οι Τσιλιώνης, Σιώκης και Δρίβας. Σκορ τρίτης περιόδου 44-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Basketaki Arena και έτσι οι Ινδιάνοι έφτασαν εύκολα στη νίκη με 60-44, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Βασσάλου, Μπακάλη, Κάρμα, Ζήση και Κασιμάτη. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Ελευθεριάδης και Τσιλιώνης με 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/16 βολές, 17/42 δίποντα και 7/29 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 0/2 βολές, 13/39 δίποντα και 6/34 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp των Indians ο Βασσάλος με 15 πόντους, έχοντας 0/4 βολές, 6/9 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος για την Mandra Heat ο Σιώκης με 4 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 20 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη.

Indians (Μηνάς): Βασιλάκος, Μητσάκος 2, Ζήσης 5, Φαραός, Μπακάλης 7 (1), Μαμάκος 2, Κάρμας 17 (4), Κασιμάτης 10 (1), Βασσάλος 15 (1), Σκενδέρογλου 2

Mandra Heat (Τσιλιώνης): Σιώκης 4, Τσιλιώνης 16 (2), Ελευθεριάδης 20 (4), Δρίβας 4, Τσιάβος

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης!