12/02/2020
Άρτεμις 9 20 23 8 - 60 -
Pressof BC 19 12 16 17 - 64 -

Η Pressof μπόρεσε!!!

Η Pressof είναι τελικά η ομάδα που έσπασε το αήττητο της Άρτεμης στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής επικράτησε με 60-64 και παρέμεινε σταθερά στο κυνήγι της τετράδας!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την Pressof, καθώς με 8 πόντους του Νομικού και 4 του Παραρά, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 9-19. Ο Μαντέλος με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Κωνσταντίνου και Μπαλαούρας.

Στην δεύτερη περίοδο η Άρτεμις κατάφερε να κάνει το 9-22, 29-28, μετά από προσωπικό show του Μπαλαούρα με 11 πόντους και δύο τρίποντες βόμβες, ωστόσο ο Μανίσαλης σε εκείνο το διάστημα έδωσε τις λύσεις στην επίθεση για τους βυσσινοί με 6 πόντους, στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 29-31!

Έχοντας πάρει φόρα από το φινάλε του πρώτου μέρους, οι κόκκινοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 7 πόντους του Κωνσταντίνου, 5 του Γιαννακόπουλου, 4 του Μαστορόπουλου και 3 του Παπαγεωργίου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +5, 52-47. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Μανίσαλης και Τσορτός με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 52-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, αν και βρέθηκε να χάνει με 55-48, η Pressof με κατάθεση ψυχής και δράστες τους Νομικό (7π), Τσορτό (4π) και Τσιλιώνη (3π), έφτασε στην τεράστια νίκη με 60-64. Λίγα πράγματα από τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά, με τον Παπαγεωργίου να βάζει ένα τρίποντο και τους Μαντέλο – Μπλιθικιώτη από 2 πόντους ο καθένας.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα έχοντας 15/25 βολές, 15/39 δίποντα και 5/30 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 10/20 βολές, 15/40 δίποντα και 8/26 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος της Άρτεμης ο Μαντέλος με 9 πόντους, έχοντας ½ βολές, ¼ δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 κοψίματα. Κορυφαίος της Pressof ο Μανίσαλης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές και 6/10 δίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Άρτεμις (Ράπτης): Μπαλαούρας 13 (2), Κωνσταντίνου 10, Μαστορόπουλος 6, Βλάχος 2, Βάγιας 5, Παπαγεωργίου 6 (1), Γιαννακόπουλος 5, Μαντέλος 9 (2), Μπλιθικιώτης 4

Pressof (Κρασσάς): Τσιλιώνης 3 (1), Μαυρομητός 1, Τσορτός 13 (2), Μανίσαλης 15, Νομικός 18 (5), Κρασσάς, Καραντζιάς 5, Μακαρίτης 5, Παραράς 4

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό come back της Pressof στα τελευταία λεπτά!