01/02/2023
Gran Μανάρια 11 12 14 19 - 56 -
Pressof BC 15 13 17 15 - 60 -

Η Pressof είναι εδώ!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena η Pressof πήρε πολύτιμη νίκη επί των Gran Manaria, έφτασε τις 6 συνολικά στον τέταρτο όμιλο της Evolution και ανάσανε βαθμολογικά. Δεύτερο διαδοχικό σερί ροζ φύλλο για την ομάδα του Νίκου Μπαλάσκα που απομακρύνεται από τις επικίνδυνες θέσεις. Ήττα - πισωγύρισμα για την ομάδα του coach Μπρέμπου που παραμένει όμως εντός των προνομιούχων θέσεων. Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματική παρουσιάστηκε στο ξεκίνημα η Pressof που, χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Κοροπούλη (10π.) μπήκε σε θέση οδηγού. Τα Gran Manaria, από την άλλη, απάντησαν με πολυφωνία παραμένοντας σε απόσταση αναπνοής από τους φιλοξενούμενους. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-15.

Ισορροπημένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 12-13 και την Pressof να διατηρεί τα ηνία, χάρη στην ασύλληπτη ευστοχία του Νομικού (12π.) πίσω από τα 6,75μ. Στην αντίπερα όχθη, τα Manaria βρήκαν στήριγμα επιθετικά στους Παπαχριστοδούλου (4π.), Αλεξανδρίδη (3π.), Λιάκο (2π.) και Σκληρό (2π.) οδεύοντας προς τα αποδυτήρια με -5. Σκορ ημιχρόνου, 23-28.

Μετά την ανάπαυλα το ματς παρέμεινε ντέρμπι. Η Pressof συνέχισε να βρίσκει λύσεις με συνέπεια, χάρη στους Κοροπούλη (7π.), Vasiliu (5π.) και Παραρά (4π.), ενώ οι γηπεδούχοι δεν της επέτρεψαν να ξεφύγει, έχοντας για πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Παπαχριστοδούλου (7π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-45.

Μεγάλη μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο με τα Gran Manaria να πιέζουν για την ανατροπή, διανύοντας μάλιστα το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς. Το δίδυμο Παπαχριστοδούλου (9π.) – Σκιαδόπουλος (5π.) έκανε τη διαφορά για τους γηπεδούχους που έστειλαν το ματς στις ειδικές καταστάσεις. Η Pressof όμως, διατηρώντας την ψυχραιμία της απέναντι στην πίεση των γηπεδούχων και βρίσκοντας μεγάλα σουτ από τους Νομικό (5π.), Κοροπούλη (4π.), Κοντάκο (3π.) και Τσορτό (2π.), έφτασε δίκαια στη νίκη με 56-60.

Στο τέλος του αγώνα, τα Gran Manaria είχαν 16/36 δίποντα, 4/14 τρίποντα και 12/20 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Pressof BC είχε 9/28 δίποντα, 10/22 τρίποντα και 12/24 βολές. Μάζεψε 32 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Κοροπούλης με 21 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 4 λάθη και 1 μπλοκ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναστάσιος Παπαχριστοδούλου με 20 πόντους, έχοντας 5/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 2 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Gran Manaria (Μπρέμπος) : Αλεξανδρίδης 3 (1), Καμπόλης 3 (1), Καραμπούλιας, Λιάκος 2, Νερούτσος 2, Παπαχριστοδούλου 20 (1), Σκιαδόπουλος 7 (1), Σκληρός 8, Τσίγκος Ι. 6, Τσίγκος Α. 5.

Pressof BC (Μπαλάσκας) : Vasiliu 5, Βρεττός 1, Κοντάκος 3, Κοροπούλης 21 (4), Κρασσάς, Μπαλάσκας 1, Νομικός 20 (6), Παραράς 7, Τσορτός 2.

Τι μας άρεσε : Το επιθετικό κρεσέντο του Νομικού πίσω από τα 6,75μ.