17/09/2023
Escapers 17 12 20 9 - 58 -
Airμπωλ 11 10 10 14 - 45 -

Η πρώτη φετινή απόδραση!

Το απόγευμα της Κυριακής στο ASH οι Escapers πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στη φετινή σεζόν, επικρατώντας των Airμπωλ στην πρεμιέρα της Development League. Η ομάδα του Γιώργου Τάγκα ήλεγξε το ματς σχεδόν σε όλη του την διάρκεια και επικράτησε άνετα με 58-45, αφήνοντας μάλιστα πολύ καλά δείγματα.

Σαφώς καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές, αφού χάρη στους Σιώπκα (7π.), Μπομπότη (4π.), Τσιγκλιτσή (3π.) και Βρακά (3π.) μπήκαν σε θέση οδηγού. Το δίδυμο Μουσταφέρης (6π.) - Οργίνος (5π.) κράτησε όρθιους τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 17-11.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Airμπωλ εμφανίστηκαν βελτιωμένοι αμυντικά, ενώ μπήκαν περισσότεροι παίκτες τους στην επιθετική εξίσωση. Στην αντίπερα όχθη, ο Δεπάστας (6π.) ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά από πλευράς Escapers, οι οποίοι πήγαν προς αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Τάγκα παρουσιάστηκε καταιγιστική. Σκοράροντας 20 πόντους και έχοντας τους Σιώπκα (6π.), Βρακά (6π.) και Μπομπότη (4π.) σε εξαιρετική κατάσταση, οι Δραπέτες ανέβασαν σημαντικά τον δείκτη της διαφορά και φάνηκε να βάζουν πρόωρο τέλος στο ματς. Ανήμποροι να αντιδράσουν και να κρατηθούν σε λογική απόσταση έμοιαζαν οι φιλοξενούμενοι, παρά την προσπάθεια των Κοσκίνα (4π.), Δαλίτσικα (3π.) και Μουσταφέρη (3π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 49-31.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Airμπωλ πάλεψαν να επιστρέψουν, κυρίως χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Δαλίτσικα (10π.). Αυτό, όμως, δεν κατέστη αρκετό, καθώς οι Escapers είχαν τον τρόπο να προστατέψουν το προβάδισμά τους και με καλάθια των Φράγκου (3π.), Βρακά (2π.) και Τσιγκλιτσή (3π.) να σφραγίζουν την πρώτη τους φετινή νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, οι Escapers είχαν 17/43 δίποντα, 7/24 τρίποντα και ¾ βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Airμπωλ είχαν 15/55 δίποντα, 3/11 τρίποντα και 6/11 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Σιώπκας με 15 πόντους, έχοντας 7/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Μουσταφέρης με 11 πόντους και double-double, έχοντας 5/13 δίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Escapers (Τάγκας) : Βρακάς 12 (4), Γαρίνης 2, Δεπάστας 6, Μανούρης 2, Μπομπότης 8, Σιώπκας 15, Τάγκας, Τσιγκλιτσής 6 (2), Φράγκος 7 (1).

Airμπωλ (Κιάμος) : Δαλίτσικας 16 (2), Κιάμος, Κοσκινάς 10 Μουσταφέρης 11, Οργίνος 5 (1), Παπαδάκης 2, Ραπτοδήμος, Σαπέρας 1.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.