30/09/2023
Mikrokosmos 16 7 16 16 - 55 -
Brooklyn Nerds 6 9 12 15 - 42 -

Η πρώτη νίκη του Μικρόκοσμου είναι γεγονός!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Athens Sports Hall ο Mikrokosmos Athens πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στα παρκέ της διοργάνωσης, επικρατώντας των Brooklyn Nerds με 55-42 και με μαγική εμφάνιση από τον Λευτέρη Περράκη.

Με καλούς οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους μετέπειτα νικητές, αφού κατάφεραν από νωρίς να χτίσουν διαφορά, χάρη στους Περράκη (5π.), Τσατσαρώνη (3π.), Ευσταθόπουλο (2π.), Γκούμα (2π.) και Γιαννατζόγλου (2π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Nerds στα πρώτα λεπτά, παρά την προσπάθεια των Γιαννουλάκη (2π.), Φορτσάτου (2π.) και Χωριανόπουλου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-6.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Brooklyn Nerds ήλεγξαν το ματς μέσα από την άμυνα τους, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 7-9 και βρίσκοντας λύσεις από τους Χωριανόπουλο (3π.), Μανταρή (2π.), Πατσιμά (2π.) και Φορτσάτο (2π.). Στην αντίπερα όχθη, ο Mikrokosmos δεν ενθουσίασε με την απόδοσή του, όμως διατήρησε το υπέρ του προβάδισμα, πηγαίνοντας προς τα αποδυτήρια με +8. Σκορ ημιχρόνου, 23-15.

Μετά την ανάπαυλα η παραγωγικότητα των δύο ομάδων βελτιώθηκε σημαντικά. Οι γηπεδούχοι με επιθετικό κρεσέντο από τον Περράκη (12π.) και πολύτιμες βοήθειες από τον Ευσταθόπουλο (4π.), έχτισαν διψήφιο προβάδισμα και έβαλαν δύσκολα στους Nerds. Από πλευράς φιλοξενούμενων ο Φορτσάτος (5π.) ήταν εκείνος που ξεχώρισε σε αυτό το διάστημα, όμως η ομάδα του αντιμετώπισε σημαντικά προβλήματα στην άμυνα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 39-27.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Mikrokosmos δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους, έχοντας σε πολύ κατάσταση τους Περράκη (6π.), Ευσταθόπουλο (6π.) και Γκούμα (4π.) και σφραγίζοντας την πρώτη του νίκη. Οι Nerds βασίστηκαν επιθετικά στους Παπαντωνόπουλο (5π.), Μανταρή (4π.), Φορτσάτο (4π.) και Γιαννουλάκη (2π.), όμως δεν κατάφεραν να αποφύγουν την πρώτη τους φετινή ήττα και υποχώρησαν στο 1-1.

Στο τέλος του αγώνα, ο Mikrokosmos Athens είχε 17/56 δίποντα, 6/26 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 55 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 13 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 5 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Brooklyn Nerds είχαν 16/71 δίποντα, 1/10 τρίποντα και 7/13 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λευτέρης Περράκης με 23 πόντους και double-double, έχοντας 8/15 δίποντα, 2/7 τρίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 3 λάθη και 4 μπλοκ.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θοδωρής Παπαντωνόπουλος με 7 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη.

Mikrokosmos Athens (Φραγκογιάννης) : Γιαννατζόγλου 2, Γκούμας 8, Ευσταθόπουλος 15 (4), Μπεκιάρης 2, Ντέμος, Παπαδημητρόπουλος, Περράκης 23 (2), Τσατσαρώνης 3, Φραγκογιάννης 2.

Brooklyn Nerds (Φορτσάτος) : Γιαννουλάκης 4, Ζαμάνης, Κόσσυβας 2, Λιατόπουλος, Μανταρής 8, Παπαντωνόπουλος 7, Πατσιμάς 3, Φορτσάτος 13, Χατζητούρνος, Χωριανόπουλος 5 (1).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.