05/01/2020
Cosa Nostra 10 19 9 12 - 50 -
New York Pic-Knicks 17 3 14 21 - 55 -

Η πρώτη ανατροπή του 2020!

Οι New York Pic-Knicks μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, είδαν την Cosa Nostra να γυρίζει το ματς μέχρι το ημίχρονο, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν… καταιγιστικοί και πήραν το πρώτο ροζ φύλλο του 2020 στο Basketaki, με την πέμπτη νίκη τους στον δεύτερο όμιλο της Development 2 (5-3), απέναντι στους «μαφιόζους» που εμφανίστηκαν μεν βελτιωμένοι, αλλά κουράστηκαν στο φινάλε και το πλήρωσαν με την πέμπτη ήττα τους στο πρωτάθλημα (3-5).

Με τον Νίκο Βασιλείου λοιπόν να είναι πολύ ορεξάτος στο ξεκίνημα και τους Κοντογιάννη, Δημητρέλο, Νάννο να σκοράρουν με καλά ποσοστά, οι «Πικ-Νικς» έφτασαν το προβάδισμά τους στο +11 (6-17 στο 8’), για να μειώσουν από πλευράς Cosa οι Κόλλιας, Μπρούστας και Γονιδάκης, στο 10-17 του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα του ματς άλλαξε και οι «άσπροι» πήραν τον έλεγχο, αφού τα τρίποντα του Γονιδάκη γύρισαν το σκορ (18-17 στο 15’) και οι Μπρούστας, Κόλλιας με εναλλάξ εύστοχα σουτ έκλεισαν το ημίχρονο στο 29-20, έχοντας από την άλλη τους «γκρι» να βάζουν μόλι τρεις πόντους με μια βολή του Σπηλιωτόπουλου και ένα καλάθι του Βασιλείου!

Ένας εκνευρισμός μεταξύ Αντωνόπουλου και Καμπουράκη (σε μια φάση στη ρακέτα) έφερε την αποβολή του πρώτου (δύο τεχνικές ποινές), στην αρχή της τρίτης περιόδου, αλλά αντί αυτό να επηρεάσει αρνητικά τους Knicks, αποσυντόνισε την Nostra που δεν είχε καλά ποσοστά και οι Βασιλείου, Κοντογιάννης, Δημητρέλλος, Σπηλιωτόπουλος, μείωσαν για τους φιλοξενούμενους στο 38-34 του 30ου λεπτού.

Ο Μπρούστας με προσωπικές ενέργειες κράτησε μπροστά τους «μαφιόζους» στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (42-34 στο 32’), όμως οι Pic-Knicks πείσμωσαν και με πολλή πίεση στην άμυνα και ένα επί μέρους 8-21 μέχρι το φινάλε, από τα τρίποντα των Νάννου, Δημητρέλλου, Στρογγύλη και τα καλάθια του Κοντογιάννη, έκαναν άλλη μία ανατροπή και έφυγαν νικητές με το 50-55 που τους έβαλε με το δεξί στο 2020.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Κώστας Κοντογιάννης με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ από την Κόζα Νόστρα ξεχώρισε ο Θανάσης Μπρούστας με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι «άσπροι» είχαν 16/31 δίποντα, 3/39 τρίποντα, 9/17 βολές, 49 ριμπάουντ (17-32), 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «γκρι» να τελειώνουν το ματς με 15/43 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 7/18 βολές, 47 ριμπάουντ (9-38), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 6 λάθη και 1 μπλοκ.

Cosa Nostra (Γ. Γονιδάκης): Μπρούστας 22, Κόλλιας 11, Γ. Γονιδάκης 10, Γ. Καμπουράκης 3 (14 reb), Τζαχρήστας 2, Θεοφάνους 2

New York PicKnicks (Αντωνόπουλος): Κοντογιάννης 13, Στρογγύλης 12, Δημητρέλλος 12, Βασιλείου 11, Νάννος 6, Σπηλιωτόπουλος 1, Αθανασίου, Αντωνόπουλος

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το τελευταίο οκτάλεπτο των Πικ Νικς, που έριξαν πολύ τρέξιμο, ήταν πολύ εύστοχοι και έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο τη νίκη.