28/03/2023
New York Fix 5 14 16 11 - 46 -
Μίνωες 20 13 5 12 - 50 -

Η ψυχραιμία έφερε τη νίκη στους Μίνωες!

Μία δύσκολη νίκη κατάφεραν να πάρουν, το βράδυ της Τρίτης 28 Μαρτίου, οι Μίνωες που επικράτησαν 46-50 των New York Fix. Οι Μίνωες εκμεταλλεύτηκαν το πολύ κακό ξεκίνημα των αντιπάλων τους, δεν «λύγισαν» στην αντεπίθεση του τέταρτου δεκαλέπτου και τελικά ήταν εκείνοι που πήραν την 6η νίκη της σεζόν (6-14). Οι New York Fix, από την άλλη, λίγο πριν το τέλος έφτασαν στην… πηγή αλλά δεν ήπιαν νερό και έτσι γνώρισαν την 8η ήττα τους (12-8).

Όσον αφορά το ματς, το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους. Οι New York Fix… άργησαν πολύ να μπουν στο παιχνίδι και ο πρώτος πόντος ήρθε έπειτα από οκτώμιση λεπτά παιχνιδιού. Μέχρι τότε οι Μίνωες είχαν εκμεταλλευτεί το κακό ξεκίνημα και είχαν πάει το σκορ στο 0-13. Ο Αλτσαντζής είχε ξεκινήσει ορεξάτος και οι Μίνωες έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 5-20.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν κάπως να βρίσκουν τα πατήματά τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο, με τον Πλατανίτη να γράφει το 15-24. Με τις βολές του Χατζή οι New York Fix πλησίασαν κι άλλο (17-24), αλλά ο Παγώνας με τρίποντη εκτέλεση έστειλε την ομάδα του ξανά στο +10 (17-27). Μέχρι το φινάλε του δεύτερου δεκαλέπτου οι Μίνωες κατάφεραν να διατηρήσουν μία καλή απόσταση με το σκορ στο 19-33.

Οι New York Fix σκλήρυναν αρκετά την αμυντική στάση τους, ενώ και επιθετικά παρουσίασαν ένα καλύτερο πρόσωπο στο τρίτο δεκάλεπτο. Πλατανίτης, Ζορμπάς και Χατζής εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους, χτύπησαν στην αντίπαλη ρακέτα και διαμόρφωσαν το 30-38. Ο Κούρος με τις βολές του έκανε το 32-38, ενώ ο Ζορμπάς εκτέλεσε πίσω από τα 6,75 για το 35-38 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Παγώνας και Αλτσαντζής κρατούσαν μπροστά τους Μίνωες (37-43), όμως η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και μάλιστα έφτασαν στο προσπέρασμα, με τον Πλατανίτη να γράφει το 46-45. Στα τελευταία λεπτά ωστόσο η ψυχραιμία των φιλοξενούμενων ήταν αυτή που έκρινε το ματς. Ο Παγώνας με «κρύο αίμα» έδωσε τη λύση πίσω από τη γραμμή του τριπόντου για το 46-48, ενώ ο Αλτσαντζής με 2/2 βολές στο τέλος «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του με 46-50.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Αλτσαντζής με 21 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 10 ριμπάουντ συνολικά. Από τους New York Fix ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Ζορμπάς με 12 πόντους, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα και 11 ριμπάουντ.

Οι New York Fix είχαν 10/34 δίποντα, 6/35 τρίποντα, 8/11 βολές, 39 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 14 κλεψίματα και 14 λάθη. Οι Μίνωες ολοκλήρωσαν το ματς με 9/30 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 11/15 βολές, 39 ριμπάουντ, όπως και 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 24 λάθη και 1 μπλοκ.

New York Fix (Σεΐζης): Ζορμπάς 12(11ρ.), Καλπακίδης, Κουράσης 6, Κουτούζος, Κούρος 3(2ρ.), Παύλου 2(1ρ.), Πλατανίτης 7(8ρ.), Σεΐζης, Χαμπεσής, Χατζής 6(10ρ.), Ψαριανός 10(3ρ.)

Μίνωες (Βλάχος): Αλεξόπουλος, Αλτσαντζής 21(10ρ.), Βλάχος, Γκατζιάς 5(8ρ.), Μάρκος 5(3ρ.), Μαστορίδης, Μπαχάς, Παγώνας 19(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση των New York Fix και η ψυχραιμία που έδειξαν οι Μίνωες στις τελευταίες φάσεις.