05/07/2022
Gunners 19 16 22 14 - 71 -
Pressof BC 17 17 10 17 - 61 -

Η ψυχή των Gunners!

Τι και αν κατέβηκαν με 6 παίχτες και είχαν απέναντι τους την Pressof, οι Gunners κέρδισαν με 71-61 και ανέτρεψαν το 48-49 του πρώτου αγώνα και προκρίθηκαν στα προημιτελικά της Summer Development League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του Vatos Krokos – Brazzerzz Beachterzz!

Ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 19-17 υπέρ των Gunners, χάρη σε 7 πόντους του Καραμπέτσου, 6 του Κογιώνη και 4 του Ακουμιανάκη. Ο Παραράς με 6 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, 4 είχε ο Καραντζιάς και ένα τρίποντο ο Νομικός.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 11 πόντους του Πάνια και τρίποντο του Ραυτόπουλου, οι γηπεδούχοι διατήρησαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 35-34. Την Pressof κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Βρεττός και Παραράς με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, ενώ ένα τρίποντο είχε Νομικός.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Κογιώνης και Πάνιας έκαναν πάρτι και με 10 πόντους του πρώτου και τρία τρίποντα του δευτέρου, έβαλαν το συγκρότημα του Παναγόπουλου στο +17, 57-40, 2:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους 13, 57-44, με τον Τρατολάτη να πετυχαίνει 4 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 57-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Pressof έκανε μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή και με 5 πόντους του Παραρά και 4 του Καραντζιά, πλησίασε στους 5, 58-53, 5:00 για το φινάλε. Ωστόσο, οι Κανονιέρηδες διατήρησαν την ηρεμία που είχαν στο παιχνίδι τους και με δράστες στην επίθεση τους Ραυτόπουλο, Κογιώνη, Πάνια και Ακουμιανάκη, έφτασαν στην μεγάλη πρόκριση με 71-61!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/17 βολές, 14/30 δίποντα και 11/29 τρίποντα. Πήραν 27 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 9 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/11 βολές, 24/42 δίποντα και 3/23 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Gunners ο Πάνιας με 27 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 2/5 δίποντα και 7/15 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της Pressof ο Παραράς με 23 πόντους (double-double), έχοντας 1/5 βολές και 11/14 δίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Gunners (Παναγόπουλος): Ραυτόπουλος 11 (3), Πάνιας 27 (7), Παπαγεωργίου, Ακουμιανάκης 8, Καραμπέτσος 7 (1), Κογιώνης 18

Pressof (Μπαλάσκας): Τσορτός 6, Νομικός 6 (2), Καραντζιάς 11, Μπαλάσκας, Παραράς 23, Μακαρίτης 4, Τρατολάτης 6, Βρεττός 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των Gunners!