14/03/2022
Remal Madri 14 16 15 14 - 59 -
Γιουγκοπιάστηκα 16 18 12 7 - 53 -

Η Remalara είναι εδώ!!!

Την Κυριακή το απόγευμα 13 Μαρτίου στο Basketaki Arena, η Remal Madri με τσαγανό, ψυχή και πίστη στις δυνατότητες της μετά από καιρό, επικράτησε δίκαια με 59 – 53 επί της άξιας πρωτοπόρου και με μόλις μία ήττα Γιουγκοπιάστηκα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την Γιουγκοπιάστηκα να έχει ελαφρύ προβάδισμα 14 – 16. Ο Πολύδωρος ήταν το πρώτο βιολί για τους γηπεδούχους με 5 πόντους, με τον Ρηγόπουλο να ακολουθεί με ένα τρίποντο, ενώ το προβάδισμα για τους Κίτρινους κρατούσαν κυρίως οι Παπαγεωργίου με δύο τρίποντα και Πατάγιας με 4 πόντους.

Ωραίο θέαμα προσέφεραν οι δυο ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο με την Γιουγκοπιάστηκα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 30 – 34. Οι φιλοξενούμενοι ξεκινήσουν καλύτερα την δεύτερη περίοδο και με τρίποντες βόμβες από Μπαντρά, Σακαρέλλο και 5 πόντους του Παπαγεωργίου , έστειλε την διαφορά στους 10. Η Remal δεν άργησε να αντιδράσει και με τους Παπαϊωάννου,Ρηγόπουλο να βάζουν από 4 πόντους και τον Κουσιορή ένα τρίποντο μείωσαν στους 4 στην λήξη του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η Remal ήταν καλύτερη, πέρασε τρεις φορές μπροστά στο σκορ και παρέμενε στην διεκδίκηση της νίκης. Παπαϊωάννου με 9 πόντους από βολές ήταν ο ηγέτης στην επίθεση των γηπεδούχων, με τον Σιδέρη να ακολουθεί με 4, ενώ το ισχνό προβάδισμα(45-46) της Γιουγκοπιάστηκα, κρατούσε κυρίως ο Σακαρέλος με δύο τρίποντα.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με τον γίγαντα Ηλία Πολύδωρο να είναι συγκλονιστικός με 8 συνεχόμενους πόντους, κρατούσαν προβάδισμα 53 – 52 απέναντι στην Γιούγκο που έβρισκε λύσεις με Ψαρρό, Πατάγια και Παπαγεωργίου. Μέχρι την λήξη του παιχνιδιού, η Remal ήταν πιο ψύχραιμη στην τελική προσπάθεια και με καλάθια από Σιδέρη, Ναυπλιώτη και δύο βολές του Παπαιωάννου, πήρε την μεγάλη νίκη με 59 – 53.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιάννης Παπαϊωάννου με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ξεχώρισε Βασίλης Πατάγιας με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η Remal είχε 18 / 44 δίποντα, 2 / 15 τρίποντα, 17 / 27 βολές, κατέβασε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 6 λάθη.

Η Γιούγκο είχε 12 / 28 δίποντα, 7 / 25 τρίποντα, 8 / 20 βολές, κατέβασε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Remal Madri(Κουσιορής): Αποστόλου, Κουσιορής 3, Ναυπλιώτης 4, Νικάκης 4, Παπαϊωάννου 17(7ρ.), Πολύδωρος 15(12ρ.), Ρηγόπουλος 6, Σιδέρης 10(8ρ.).

Γιουγκοπιάστηκα (Τσάνταλης): Κώσταρίδης 2, Λένος 2, Μπαντράς 5, Παπαγεωργίου 14(7ρ.), Πατάγιας 12(10ρ.), Πουριέζης, Σακαρέλλος 11(7ρ.), Ψαρρός 7.

Τι μας άρεσε: Η πίστη της Remal για το δίποντο και η αντίδραση της Γιουγκοπιάστηκα παρά την ήττα.