05/11/2022
Los Lampriniers 18 15 7 14 - 54 -
Saint Pauli 13 15 22 12 - 62 -

Η Saint Pauli το ροζ, με εντυπωσιακή εμφάνιση!

Στο Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα της Development οι Saint Pauli συνέχισαν τα νικηφόρα αποτελέσματα, καθώς ήταν καλύτεροι στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης και επιβλήθηκαν των Los Lampriniers με σκορ 54-62.

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου η ομάδα του Βαμβακά με όπλο την εξαιρετική της άμυνα έτρεξε ένα σερί 6-0. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντιδράσουν στα μέσα της περιόδου  και με ένα επιμέρους 5-13 πήραν κεφάλι στο σκορ με 11-13. Οι Los Labriniers πήραν εκ νέου τα ηνία της αναμέτρησης  και με τους Αποστόλου(5π) και Ευγενία(2π) να ηγούνται των προσπαθειών τους έκλεισαν την περίοδο στο +5(18-13).

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού άνηκε εξ ολοκλήρου στους Los Lampriniers. Με καλάθια των Ευγενεία(4π), Γκαραγκάνη(2π) και Αποστόλου(2π) αύξησαν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους στο +11(33-22). Η Saint Pauli έβγαλαν ενέργεια και αντίδραση και έκλεισαν το ημίχρονο στο 33-28.

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν τον έλεγχο του ματς. Κλείνοντας τους διαδρόμους προς το καλάθι τους και τρέχοντας ένα σερί 12-0, έφτασαν τελικά στο +7 στα μισά της περιόδου(33-40). Οι "Μοβ" σκόραραν με το σταγονόμετρο και το δεκάλεπτο έληξε στο 40-50 .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες άγγιξε την ανώτερη τιμή της(49-62) . Η αντεπίθεση των Labriniers δεν ήταν αρκετή και η Saint Pauli πανηγύρισε την πέμπτη νίκη της στο πρωτάθλημα με σκορ 54-62 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Τζεβελεκίδης με 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Βασίλης Ευγενείας είχε 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Saint Pauli είχαν 19/52 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 6/13 βολές, 57 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 κλεψίματα και 22 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 20/57 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 5/19 βολές,  37 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 14 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 16 λάθη .

Los Lampriniers(Βαμβακάς): Αποστόλου 12, Βαμβακάς 2, Γκαραγκάνης 15, Γκόλιας 2, Ευγενείας 11, Ρίζος4, Σκούρτας 3.

Saint Pauli(Τσιχριτζής) : Καραμούλας 2, Καραμπάς 2, Λεμονίδης 17, Μπόζιος 3, Παντελής 23, Τζεβελεκίδης 9, Τζαβάρας 6, Χατζηδάκης.

Τι μας άρεσε : Η αντίδραση των νικητών παρότι έφτασαν να χάνουν και με διψήφια διαφορά!