27/11/2023
Beerokoillers 19 11 7 7 - 44 -
The Dreamers 8 17 10 12 - 47 -

Η συνήθεια που έγινε λατρεία!

Το βράδυ της Δευτέρας 27 Νοεμβρίου στο Basketaki Arena, για τον πρώτο όμιλο της Development League, οι Dreamers που αρέσκονται να μένουν πίσω στα παιχνίδια τους και να κυνηγούν στη συνέχεια, κατάφεραν να φτάσουν σε μια ακόμα ανατροπή και πήραν μία σπουδαία νίκη απέναντι στους Beerokoillers με 44-47.

Οι Beerokoillers ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, πίεσαν πολύ και έκλεψαν συνεχόμενες μπάλες στην άμυνα και με τον Κοσμαδάκη να δίνει τον ρυθμό και τον Καπελλέ πρώτο σκόρερ με 8 πόντους, ξέφυγαν με 19 – 8. Για τους Dreamers που μπήκαν από νωρίς στη διαδικασία να κυνηγάνε τον αντίπαλο, από ένα καλάθι πέτυχαν Μανασής, Περγαντής και Κωνσταντέλλος.

Οι ομάδες πήγαν το ματς σε γρήγορο ρυθμό και στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να κρατήσουν την υπέρ τους διαφορά με μπροστάρη ξανά τον Καπελλέ με 7 πόντους και τους Dreamers με ηγέτη τον Λευτέρη Μανασή με 8 πόντους και πέντε ακόμα παίκτες να βάζουν από ένα καλάθι, να πλησιάζουν 30 – 25 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Beerokoillers έκαναν εκρηκτικό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο και με Νεοφύτου, Κοσμαδάκη και Μανδηλαρά, εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 12, για να απαντήσουν άμεσα οι Dreamers με εκπληκτική άμυνα και Κωνσταντέλο(6),Μπαλατσό και Φουντά να σκοράρουν, πλησιάζοντας στο καλάθι(37-35).

Μπαίνοντας στην τελευταία στροφή του αγώνα, οι γηπεδούχοι με Καμουλάκο, Κοσμαδάκη και Καπελλέ κρατούσαν ισχνό προβάδισμα απέναντι στους Dreamers που σκόραραν με Μανασή(4) και Περγαντή(42-41). Με τέσσερα λεπτά να απομένουν για την λήξη του παιχνιδιού, έφτασε η ώρα του Γιάννη Βαζούρα. Ο γκαρντ των φιλοξενούμενων πήρε την σκυτάλη με 6 συνεχόμενους πόντους και παρά την προσπάθεια των Beerokoilers με τις βολές του Παγίδα, τους οδήγησε σε ένα σπουδαίο δίποντο με σκορ 44 – 47.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Λευτέρης Μανασής με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Παγίδας με 2 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Οι Beerokoillers είχαν 16 / 46 δίποντα, 2 / 24 τρίποντα, 6 / 12 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Οι Dreamers είχαν 18 / 42 δίποντα, 1 / 21 τρίποντα, 7 / 17 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Beerokoillers(Μανδηλαράς):Αχίλε 4, Καμουλάκος 4, Καπελλές 16, Κατσίκης 3,Κοσμαδάκης 7, Λιακόπουλος 2, Μανδηλαράς 2, Νεοφύτου 4,Παγίδας 2(16ρ.)

The Dreamers(Καλαμπόκης): Βαζούρας 8, Ελενίτσας 2, Κωνσταντέλλος 9, Μανασής 14(10ρ.), Μπαλατσός 4(8ρ.), Περγαντής 6(13ρ.), Φουντάς 4.

Τι μας άρεσε: Το πρώτο δεκάλεπτο των Beerokoillers και η επιστροφή των Dreamers που τελικά τους έδωσε και τη νίκη.