19/09/2023
Kill Beer 6 10 14 13 - 43 -
Hood BC 25 23 17 21 - 86 -

Η σοβαρή Hood δεν είχε πρόβλημα!

Μια αναμέτρηση που είχε από την αρχή ξεκάθαρο φαβορί εξελίχθηκε στο ΣΕΦ το βραδάκι της Τρίτης, με τη Hood να επικρατεί εύκολα με 43-86 της Kill Beer, για το κύπελλο της διοργάνωσης.

Σοβαρή, μετρημένη και με μεγάλη διάθεση μπήκε στο παρκέ η παρέα του Στέργιου Πατσάκα, με τον Θεοδώρου να οργανώνει μαεστρικά και τους Σαρρή, Χανιώτη και Λαύκα να τη... βάζουν στο καλάθι. Ο Τσελίκης 2 φορές έμεινε μόνος του πίσω από τη γραμμή των 6.75 και σκόραρε και τις 2, με τους γηπεδούχους όμως να μη μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της Hood, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 6-25. Δεν άλλαξε κάτι συγκλονιστικά στην εικόνα του αγώνα, με τον Θεοδώρου πραγματικά να είναι σχεδόν παντού αμυντικά, να κλέβει μπάλες, να δίνει ασίστ, να βάζει τρίποντα και να "χρωματίζει" με το αλέγκρο παιχνίδι του την αναμέτρηση, με σκορ ημιχρόνου 16-48.

Ο Στεφόπουλος από τη μία και ο καταπληκτικός Θοδωρής Τσελίκης από την άλλη ήταν οι παίκτες που πήραν... αστερίσκο για την απόδοσή τους στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, η οποία μπορεί να μην είχε πλέον αγωνία για το ποιος θα είναι ο νικητής λόγω της διαφοράς, αλλά είχε απίστευτο ρυθμό και φάσεις, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 30-65. Όπως είναι λογικό, η τεράστια αυτή διαφορά στο σκορ έκανε τον ρυθμό ακόμα πιο ελεύθερο, με τους παίκτες των δύο ομάδων να το εκμεταλλεύονται και να παίρνουν προσπάθειες σε πολύ γρήγορο χρόνο, με τον έναν αιφνιδιασμό να διαδέχεται τον άλλον, με το τελικό σκορ να είναι το τελικό 43-86, με τον Στέργιο Πατσάκα να μένει ευχαριστημένος από την προσπάθειά και διάθεση των παικτών του.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Απόστολος Λαύκας με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Θοδωρής Τσελίκης με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 8 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 7/26 δίποντα, 9/33 τρίποντα, 2/5 βολές, 28 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 29/46 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 7/11 βολές, 49 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 12 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 4 λάθη.

Kill Bear (Τσοκαντάς): Γεωργιόπουλος, Κοτσομύτης, Τσελίκης 22, Θανάσης 6, Μπογέας 2, Σαλονίκας, Τσοκαντάς 3, Κουτσιούκης 3, Τουργέλης 2, Γκούνας 5.

Hood (Πατσάκας): Θεοδώρου 8 (9 ριμπ, 8 ασ, 6 κλ.), Πρωτόγερος 9, Σαρρής 6, Λαύκας 18, Χανιώτης 24, Στεφόπουλος 7, Τσιλιγκίρης 14.

Τί μας άρεσε: Ο εκπληκτικός Σπύρος Θεοδώρου που ήταν κοντά στο quadruple double!