18/12/2022
Gangsters 16 13 8 14 - 51 -
Miami Heets 8 15 19 14 - 56 -

Η σπουδαιότερη νίκη των Miami Heets… μέχρι την επόμενη !

Το βράδυ της περασμένης Κυριακής στο Basketaki Arena Gangsters και Miami Heets διασταύρωσαν τα ξίφη τους για μια θέση στις 16 καλύτερες ομάδες του Basketaki Cup σε ένα ματς δίχως αύριο για τον χαμένο. Έπειτα από 40 λεπτά πραγματικού πολέμου, η ομάδα του coach Ξενοφών Σάμιου κατάφερε να λυγίσει τους σκληροτράχηλους Gangsters, επικρατώντας με 51-56. Οι Heets αναμένουν πλέον να μάθουν τον επόμενο αντίπαλό τους, που θα προκύψει από το ζευγάρι Stifado Bulls – Phoenix Bums. Παράλληλα, ετοιμάζονται και για το απαιτητικό ματς της ερχόμενης Πέμπτης κόντρα στην Αμόκ στο ΓΣΠ που αναμένεται να κατακλυστεί από φίλους της ομάδας. Από την άλλη, η ομάδα των coach Βρύλλη – Κεχρή επικεντρώνεται στις υποχρεώσεις της στην Master League, όπου παραμένει στην κορυφή του 2ου ομίλου. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στα πρώτα λεπτά. Βγάζοντας συνεχόμενες άμυνες και σκοράροντας με συνέπεια, χάρη στους Χατζηευστρατίου (6π.), Νιώτη (4π.), Λάιο (4π.) και Μαρκόπουλο, οι Gangsters μπήκαν γρήγορα σε θέση οδηγού, χτίζοντας μάλιστα διψήφιο προβάδισμα. Νευρικό ήταν το ξεκίνημα των Heets που χρειάστηκαν περισσότερα από 5 αγωνιστικά λεπτά για να πετύχουν το πρώτο καλάθι εντός πεδιάς. Προς το τέλος της περιόδου, ωστόσο, το Miami βρήκε τα πατήματά του και μείωσε τη διαφορά, χάρη στους Σωτηρέλλο (4π.), Δρίτσα (2π.) και Ριζόγλου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-8.

Μοιρασμένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 13-15. Γιαννίρης (6π.), Σωτηρέλλος (4π.), Δρίτσας (3π.) και Παπασωτηρίου (2π.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση των Miami Heets, ενώ οι Gangsters απάντησαν με Μαρκόπουλο (6π.), Καραμποϊκη (4π.) και Χατζηευστρατίου (3π.). Σκορ ημιχρόνου, 29-23.

Μετά την ανάπαυλα οι Miami Heets ήταν καταιγιστικοί. Διανύοντας το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς σε άμυνα και επίθεση, η ομάδα του Σάμιου ανέτρεψε τα δεδομένα και πέρασε μπροστά στο σκορ. Αξιοσημείωτη ήταν η επιθετική πολυφωνία των Heets που βρήκαν λύσεις χάρη σε 7 διαφορετικούς παίκτες, με τους Δρίτσα (5π.) και Ριζόγλου (5π.) να κάνουν τη διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, οι Gangsters είχαν αρκετά κενά διαστήματα, σκοράροντας μόλις 8 πόντους με Μαρκόπουλο (6π.) και Χατζηευστρατίου (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-42.

Η μεγάλη μάχη συνεχίστηκε και στην κρίσιμη τελευταία περίοδο. Οι Gangsters πίεσαν για να επιστρέψουν, βασιζόμενοι στις επιθετικές πρωτοβουλίες των Λάιου (6π.), Μαρκόπουλου (2π.) και Χατζηευστρατίου (2π.), όμως οι Heets είχαν τον τρόπο για να διαχειριστούν το υπέρ τους προβάδισμα. Οι Σωτηρέλλος (6π.) και Αναστασίου (2π.), αλλά και ο Κούρκουλος (3π.) συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, οδηγώντας την ομάδα τους στην σπουδαία πρόκριση. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε με το buzzer beater τρίποντο του Ριζόγλου που διαμόρφωσε το τελικό 51-56 !

Στο τέλος του αγώνα, οι Gangsters είχαν 18/39 δίποντα, 1/13 τρίποντα και 12/28 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Miami Heets είχαν 16/41 δίποντα, 5/17 τρίποντα και 9/24 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 23 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Σωτηρέλλος με 16 πόντους, έχοντας 8/16 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 0/3 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 6 λάθη και 1 μπλοκ σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάριος Ντάτσης με 1 πόντο, έχοντας 1/2 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη και 2 μπλοκ σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Gangsters (Βρύλλης – Κέχρης) : Αλεξανδρής, Αφουξενίδης, Καραμποϊκης 7 (1), Λάιος 10, Μακρής, Μαρκόπουλος 16, Νιώτης 4, Ντάτσης 1, Χατζηευστρατίου 13.

Miami Heets (Σάμιος) : Αναστασίου 3, Γιαννίρης 8 (2), Δρίτσας 12 (1), Κούρκουλος 1, Μαρινάκης 1, Ντερής, Παπασωτηρίου 2, Πιτούλης 3, Ριζόγλου 10 (2), Σωτηρέλλος 16, Ταγματάρχης, Τζουβανάκης.

Τι μας άρεσε : 1. Το πάθος των δύο ομάδων. 2. Το ρεκόρ ακροαματικότητας από τους φίλους των Heets στο YouTube.

Τι δεν μας άρεσε : 1. Ο υπερβάλλοντας ζήλος των οπαδών των Miami Heets που παρευρεύθηκαν στο Basketaki Arena. 2. Ο τραυματισμός του Νιώτη, περαστικά Νίκο !