13/02/2024
Salo Nics 24 22 27 19 - 92 -
Sicarios BC 24 29 18 33 - 104 -

Η τελευταία περίοδος έδωσε την πρόκριση στους Sicarios!

Με σπασμένα τα φρένα και εντυπωσιακό ρυθμό ξεκίνησε η πρώτη περίοδος δείχνοντας μας έτσι το τι επρόκειτο να ακολουθήσει. Εξαιρετικές συνεργασίες και όμορφες φάσεις εκατέρωθεν είχαν ως αποτέλεσμα με το πέρας της πρώτης περιόδου να μην καταφέρνει καμία ομάδα να ξεφύγει. Γεγονός που αντικατοπτρίζεται και στο σκορ περιόδου το οποίο ήταν 24-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Sicarios συνέχισαν να επιδεικνύουν το επιθετικό τους ταλέντο. Οι εκπληκτικές επιδόσεις των Φόρογλου, Γκαβέζου και Μούμογλου επέτρεψαν στην ομάδα τους να πάρει και να διευρύνει το προβάδισμά της. Μετά από ένα εντυπωσιακό δεύτερο δεκάλεπτο, το σκορ έφτασε στο 46-53, καθιστώντας σαφές ότι επρόκειτο για ντέρμπι με τους Sicarios όμως να έχουν το πάνω χέρι.

Καθώς προχωρούσαμε προς το τρίτο δεκάλεπτο, οι Salo Nics προσπάθησαν να αντισταθούν στην πίεση των Sicarios και τα κατάφερανεξαιρετικά. Οι παίχτες των Salo Nics, Πατίκας Δημήτριος και Σπανός, έδειξαν αντοχή και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, ανατρέποντας και διαμορφώνοντας έτσι το σκορ τρίτης περιόδου σε 73-71. Ο αγώνας παρέμεινε ανοιχτός και ενδιαφέρον για το τελικό αποτέλεσμα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Sicarios επιβεβαίωσαν την υπεροχή τους, ανέτρεψαν άμεσα το σκορ και ολοκλήρωσαν τον αγώνα με εντυπωσιακό τρόπο. Οι Φόρογλου, Γκαβέζος και Μούμογλου συνέχισαν να δείχνουν την τεχνική τους και την αποτελεσματικότητά τους. Με το τελικό σκορ να δείχνει 92-104 οι Sicarios έφυγαν με την νίκη-πρόκρισή για την 8αδα του κυπέλλου.

MVP αναδείχθηκε ο Γεώργιος Φόρογλου ο οποίος πέτυχε Triple Double έχοντας 24 πόντους,11 ριμπάουντ και 12 ασίστ.

Πρωταγωνιστής για τους Salo Nics είναι ο Αστέριος Σπανός ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 23 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Salo Nics: Γκόζης, ΠατίκαςΔημ. 30(2),  ΠατίκαςΓ. 14(2), Σπανός 23(3), Τάσσιος, Τέγος 5(1), ΤέντσοςΘωμ. 14(3), ΤέντσοςΑθ. 6(1), Τουτσάρης

Sicarios BC: Γκαβέζος 40(4), Μούμογλου 17(1), Πανταζής 9, Παπαθανασίου 4, Παπασταθόπουλος 5(1), Σκανδάλης 5(1), Φόρογλου 24(3)