24/01/2020
Old School 18 17 13 13 - 61 -
Pistachios 16 14 17 10 - 57 -

Η τέταρτη περίοδος θα φέρει τη νίκη στους Old School!

Ένα απόλυτα ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα στους Old School και τους Pistachios, είχαμε την τύχη να παρακολουθήσουμε την Τρίτη 21-1-2020 στο παγωμένο γήπεδο Seven. Οι δύο ομάδες δεν είχαν βρεθεί αντιμέτωπες ξανά στο παρελθόν και συγκρούστηκαν για πρώτη φορά, μετωπικά, στα πλαίσια της δέκατης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Winter Master League. Οι γηπεδούχοι Old School είχαν στις αποσκευές τους ένα σερί 4-4 στον όμιλό τους, ενώ οι φιλοξενούμενοι Pistachios τρέχουν σερί 6-3. Οι δύο ομάδες ήταν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα ισοδύναμες, με μόνη εξαίρεση ίσως την τέταρτη περίοδο. Τα επιμέρους σκορ ανά περίοδο θα διαμορφωθούν ως εξής: 18-16 για την πρώτη, 17-14 για την δεύτερη, 13-17 για την τρίτη και 13-10 για την τέταρτη περίοδο.

Στην πρώτη περίοδο ήταν εύστοχες και οι δύο ομάδες με τον Χατζηαργύρη να ξεχωρίζει από τους Old School με ένα τρίποντο και συνολικά 5 πόντους, ενώ άλλο ένα τρίποντο πέτυχε ο Πισιμίσης και ο Δουβλαντώνης είχε 4 πόντους. Από τους φιλοξενούμενους Pistachios, ο Κοντογιάννης πέτυχε 8 πόντους με 2 τρίποντα και τον ακολούθησε ο Μουρμούρης με 6 πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο εξακολουθήσαμε να βλέπουμε ωραίο και δυνατό παιχνίδι. Για τους Old School για άλλη μια περίοδο θα ξεχωρίσει επιθετικά ο Χατζηαργύρης με 6 πόντους, ενώ από 4 είχαν ο Δουβλαντώνης και ο Ηλιάδης Άγγελος. Για τους Pistachios με πολύ δυναμικές διεισδύσεις και ένα τρίποντο, ο Τσίτουρας θα πετύχει 7 πόντους και τον ακολούθησε ο Μουρμούρης με 5.

Στην τρίτη περίοδο οι Pistachios, μόλις 5 πόντους πίσω στο σκορ στο ημίχρονο (35-30), θα αντεπιτεθούν πολύ δυνατά και θα κατορθώσουν να περάσουν στη λήξη της περιόδου 1 πόντο μπροστά. Επιθετικά οι Old School θα δουν 5 πόντους από τον Βουζουπλή (1 τρίποντο) και τον Δουβλαντώνη. Τρίποντο πέτυχε και ο Κοντογιάννης για τους Pistachios, ενώ ξεχώρισαν με 6 πόντους έκαστος Φλίγκος και Τσίτουρας.

Στην τέταρτη περίοδο, όπου και προσδιορίστηκε ο νικητής της αναμέτρησης, οι Old School ήταν λίγο καλύτεροι επιθετικά από τους αντιπάλους τους, αλλά πολύ καλύτεροι αμυντικά, καθώς περιόρισαν τους Pistachios στους 10 πόντους. Ο Δουβλαντώνης στην περίοδο αυτή βάζει τρίποντο και συνολικά 5 πόντους και τον ακολουθούν με 3, Βουζουπλής και Φιλιππόπουλος. Για τους Pistachios σκόραραν 4 παίκτες, με τον Τσίτουρα να πετυχαίνει τους 4 από τους 10 πόντους της ομάδας του και τον προβληματικό ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει τελικό σκορ 61-57 υπέρ των Old School

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/16 βολές, 18/47 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Πήραν 44 rebounds (14 επιθετικά), έδωσαν 17 assists, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 7/9 βολές, 19/47 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Πήραν 33 rebounds (8 επιθετικά), έδωσαν 12 assists, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 14 λάθη και δεν είχαν κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Δουβλαντώνης (Old School) που πέτυχε 18 πόντους έχοντας 5/6 βολές, 5/10 δίποντα και 1/8 τρίποντα. Έκανε double-double καθώς πήρε 15 ριμπάουντ (4 επιθετικά), μοίρασε 5 assists, έκλεψε 5 φορές την κατοχή της μπάλας και είχε 1 block με τελικό efficiency 31 (Λάθη:0).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Μουρμούρης (Pistachios) που πέτυχε 15 πόντους έχοντας 3/4 βολές, 6/11 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πέτυχε και αυτός double-double, καθώς πήρε 12 ριμπάουντ (3 επιθετικά), μοίρασε 1 assist, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 5 φορές και είχε τελικό efficiency 20 (Λάθη:6).

Old School (Καρακίτσος): Αναγνωστόπουλος 2, Βουζουπλής 11(1), Δουβλαντώνης 18(1), Ηλιάδης Άγγελος 6, Ηλιάδης Χρήστος 2, Καρακίτσος 4(reb.O-D/3-7), Πισιμίσης 3(1), Φιλιππόπουλος 3(1), Χατζηαργύρης 12(1).

Pistachios (Κοντογιάννης): Παπακαλοδούκας, Λεμπούσης 4, Μουρμούρης 15, Φλίγκος 8, Κοντογιάννης 11(3), Τσίτουρας 19(1), Λάμπρου.

Τι μας άρεσε: Δεν ήξερες καμία στιγμή του αγώνα, ποιος είναι καλύτερος ή θα επικρατήσει στο τέλος.

Τι δεν μας άρεσε: Η κακή λειτουργία του ηλεκτρονικού πίνακα που προσθαφαιρούσε λόγω βλάβης  πόντους δυσκολεύοντας ομάδες, γραμματεία και εκφώνηση. Ο εκνευρισμός μεταξύ των παικτών των Pistachios στον πάγκο τους.